Çeşitli ambalajlarda satışa sunulan bitkisel yağlardaki ftalat seviyelerinin belirlenmesi, meme kanseri ve meme kanserindeki obezitenin derecesi ile ilişkisinin incelenmesi
Determination of phthalate levels in edible oils sold in various packaging, investigation of phthalate levels in breast cancer and its relation with obesity degree
  1. Tez No: 542600
  2. Yazar: RAMAZAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Meme kanseri çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birisidir. En önemli sebeplerden birisi endokrin bozuculardır. Bu maddeler hormonal dengeyi bozarak kanseri tetiklemektedir. Endokrin bozucular içinde en çok bilinen maddeler ftalatlar ve bisfenol A (BPA)'dır. Bu maddelerin endokrin bozucu etkileri çok sayıda çalışmada gösterilmiştir. Son yıllarda bu maddelerin kanser ile ilişkili olduklarına işaret eden çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, yerel marketlerde satışa sunulan yemeklik yağlardaki (zeytinyağı (riviera ve sızma), ayçiçek, mısır, fındık, kanola) ftalat miktarları gaz kromatografisi – kütle spektrometresi (GC-MS) aracılığıyla belirlenmiştir. Ortalama ftalat miktarları sızma zeytinyağında 0.102 – 3.863 mg L-1, riviera zeytinyağında 0.171 – 6.486 mg L-1, ayçiçek yağında 2.227 – 6.673 mg L-1, mısır yağında 1.585 – 6.248 mg L-1, fındık yağında 0.500 – 3.525 mg L-1, kanola yağında 0.455 – 3.533 mg L-1 olarak saptanmıştır. Ayrıca, ftalat migrasyonuna yağ tipinin ve ambalajın etkisi incelenmiştir. En yüksek ftalat seviyeleri ayçiçek yağında, en düşük ftalat seviyeleri ise sızma zeytinyağı ve fındık yağında belirlenmiştir. En yüksek ftalat seviyeleri plastik ambalajlı ürünlerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the biggest health problems of the age. One of the important reasons is possible endocrine disruptors. These substances can trigger cancer by disrupting hormonal balance. The most well-known within endocrine disruptors are phthalates and bisphenol A (BPA). The endocrine disruptive effects of these substances have shown that a large number of studies. In recent years, some studies indicated that these substances are associated with cancer. In this study, the determination of phthalates in edible oils (virgin oil, olive oil, canola oil, hazelnut oil, sunflower oil, corn oil) sold in local markets was carried out using gas chromatography – mass spectrometry (GC-MS). The mean phthalate concentrations were determined to be between 0.102 and 3.863 mg L-1 in virgin oil; 0.171 and 6.486 mg L-1 in olive oil; 2.227 and 6.673 mg L-1 in sunflower oil; 1.585 and 6.248 mg L-1 in corn oil; 0.500 and 3.525 mg L-1 in hazelnut oil; 0.455 and 3.533 mg L-1 in canola oil. Furthermore, the influence of the types of oil and container to the phthalate migration was investigated. The highest phthalate levels were measured in sunflower oil. The lowest phthalate levels were determined in virgin oil and hazelnut oil. The highest phthalate levels were determined in oil samples contained in polyethylene terephthalate (PET).