İnsan eliyle oluşturulmuş ruhsal travma mağdurlarında psikanalitik psikoterapinin etkililiği
Effectiveness of psychoanalytic psychotherapy on treatment of victims of human-caused psychic trauma
  1. Tez No: 542649
  2. Yazar: SALİHA BAYKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada insan eliyle oluşturulmuş ruhsal travmalarda uygulanan psikanalitik psikoterapinin etkililiği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 2012-2018 yılları arasında başta işkence olmak üzere yaşamış oldukları insan eliyle oluşturulmuş ruhsal travmalar nedeniyle, tedavi amacıyla TİHV'e başvuran, Travma Sonrası Stres Bozukluğu başta olmak üzere, Akut Stres Bozukluğu, Majör Depresyon Bozukluğu teşhisi konulan, yaşları 20 ile 70 arasında değişen, 49'u kadın toplam 92 kişiden oluşmaktadır. Bireylerin ruhsal tanıyı aldıklarındaki hastalık şiddeti ve psikoterapi seyri boyunca hastalığın iyileşme düzeylerini belirlemek için Klinik Global İzlenim Ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin tanıları vakfın psikiyatrları tarafından konulmuş ve tedavi seyirleri aynı psikiyatrlar tarafından değerlendirilmiştir. Psikoterapileri ise psikanalist ya da bireysel psikanalitik formasyon sürecinde olan psikoterapistler tarafından yapılmıştır. Araştırma sonucunda, kişilerin psikanalitik psikoterapiye devamlılığıyla birlikte hastalık şiddetinin seyrinde önemli düzelmeler olduğu, psikanalitik psikoterapinin orta büyüklükte bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Literatür incelendiğinde Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı olan ve özellikle işkenceye özgü, bireylere uygulanan psikanalitik psikoterapinin etkililiği ile ilgili çalışmaların yok denecek kadar kısıtlı olduğu görülmüştür. Bu nedenle mevcut araştırmanın hem literatüre, hem klinik alana katkıda bulunacağı düşülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of psychoanalytic psychotherapy on human-caused psychological traumas is investigated. Sample of this study includes 92 people 49 of whom are women ranging from 20 to 70 years old who consulted HRFT to receive treatment because of torture and human-caused psychological traumas they experienced in 2012-2018. They were diagnosed as having post-traumatic stress disorder, acute stress disorder, major depression disorder. The Clinical Global Impressions Scale was used to determine the severity of the disease when individuals received psychological diagnosis and the level of progression during psychotherapy. The diagnosis of the individuals was made by the psychiatrists of the foundation and the treatments were evaluated by the same psychiatrists. Psychotherapies were designed by psychoanalysts or psychotherapists who were in the process of individual psychoanalytic formation. As a result of the research, it was found that there was a significant improvement in the severity of the disease with the help of a continuous psychoanalytic psychotherapy and it had a moderate effect. When the literature is examined, it has been observed that the studies on the effectiveness of the psychoanalytic psychotherapy applied to individuals who have a diagnosis of Post Traumatic Stress Disorder -particularly related to torture- are very limited. Therefore, it is considered that this research will contribute to both the literature and the clinical field.