The news agencies in the Ottoman Empire: Havas, Reuters and the Ottoman Telegraph Agency (1862-1914)
Osmanlı İmparatorluğu'ndaki haber ajansları: Havas, Reuters ve Osmanlı Telgraf Ajansı (1862-1914)
- Tez No: 542650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, İletişim Bilimleri, History, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
On dokuzuncu yüzyılda kurulan Havas, Reuters ve Wolff's dünyanın üç büyük ve etkili haber ajansı olmuştur. Özellikle Havas ve Reuters, Osmanlı İmparatorluğu'na büyük önem atfederek imparatorluk başkentinde haber toplama ve yayma faaliyetlerini kontrol altına alabilmek için kıyasıya bir rekabet içerisine girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, Yüzyılın Büyük Güçleri ile devam eden mücadelesi kapsamında diğer bilgi üreten ve taşıyan yapılar ile beraber Havas ve Reuters'in hem İmparatorluk toprakları üzerinde hem de dışarıda haber toplama ve yayma faaliyetleri üzerinde finansal yöntemler ile kontrol elde etmeye çalışmıştır. Yürüttüğü bu politikanın sonuçlarından memnun kalmayan imparatorluk, otuz yılı aşkın bir süre boyunca kendi haber ajansına sahip olmanın yollarını aramıştır. Bu çerçevede, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk yarı resmi haber ajansı olan Osmanlı Telgraf Ajansı 1911'de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Established in the nineteenth century, Havas, Reuters and Wolff's became three major and influential news agencies in the world. Especially Havas and Reuters gave utmost importance to the Ottoman Empire and competed to gain control of news collecting and dissemination in the imperial capital. Being challenged by the Great Power politics of the century, the Ottoman Empire tried to have control of the news Havas and Reuters disseminated in the empire and abroad along with other carriers and makers of information through financial means. Not satisfied with the outcomes of this policy, the empire searched for ways to have its own news agency for more than three decades. The Ottoman Telegraph Agency, the first semi-formal news agency of the Ottoman Empire came into existence in 1911.