Finansal raporlama standartlarının muhasebe kalitesi üzerine etkisi ve bir uygulama
The impact of financial reporting standards on the accounting quality and an implementation
  1. Tez No: 542698
  2. Yazar: EDA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşme sonucunda birçok ülkede Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının (UFRS/IFRS) finansal raporlamada kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bununla birlikte, tek bir muhasebe standartları setine doğru böyle bir geçişin muhasebe kalitesini olumlu ya da olumsuz olarak etkilediği ile ilgili ortak bir sonuç elde edilememiştir. Bu araştırma ile dünyada birçok ülke tarafından benimsenen finansal raporlama standartlarının uygulanmaya başlanması ile birlikte işletmelerin muhasebe kalitesi üzerindeki etkisine odaklanılmıştır. Araştırma, Türkiye'de ve Dünya'da TFRS/IFRS'yi uygulayan işletmelerin uygulama başladıktan sonraki muhasebe kalitesinde artış olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, TFRS/IFRS'nin uygulamaya başlamadan önce (2000-2004) ve sonra (2005-2014) Türkiye ve 25 farklı ülkede listelenmiş 5.435 işletmenin isteğe bağlı tahakkukları karşılaştırılmıştır. Araştırmada isteğe bağlı tahakkukların hesaplanmasında Düzeltilmiş Jones Modeli'nden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye, İngiltere, Fransa, İsveç, İtalya, Polonya, Güney Kore ve Arjantin ülkelerinde isteğe bağlı tahakkukların azaldığı dolayısıyla muhasebe kalitesinin arttığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the result of the globalization, the use of the International Financial Reporting Standards (IFRS) has become obligatory in many countries. However, a common consequence has not been concerning whether the transition to a single set of accounting standards has a positive or negative influence on the quality of accounting. Through this research, it was focused on the impact of the implementation of financial reporting standards adopted by many countries in the world on the quality of accounting in businesses. This dissertation aimed at revealing whether there has been an increase in the quality of accounting after the implementation of TFRS/IFRS in the businesses in Turkey and in the world. In this research, the arbitrary accruals of 5435 companies were compared that were listed in Turkey and in 25 different countries before the implementation of the TFRS/IFRS (2000-2004) and after its implementation (2005-2014). The Adjusted Jones Model was used in the research in calculation of the arbitrary accruals. As the conclusion of the study, it was determined that the arbitrary accruals were decreased in Turkey, Britain, France, Sweden, Italy, Poland, South Korea, and Argentina, hence the quality of accounting was increased.