Gelenek ve modernizm ekseninde Lale Müldür şiiri ve şiirsel özne
Lale müldür poem and poeti̇c subject i̇n the axi̇s of tradi̇ti̇on and moderni̇sm
  1. Tez No: 542699
  2. Yazar: KUDRET MUMCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmada gelenek ve modernizm temele alınarak Lale Müldür şiirleri üzerinde araştırma yapıldı. Lale Müldür'ün eserleri tek tek incelendi. Şiir tarzındaki eserlerde geleneksel ve modern imgelerin kullanılışına göre bir ayrımlama yapıldı. Görüldü ki Lale Müldür her ne kadar şiirlerinde geleneksel imge ve imajlara yer verse de modern bir şairdir ve şiirleri modern şiir kapsamındadır. Lale Müldür'ün modern bir şair olması sebebiyle geleneğe bakışı keza geleneği şiirine işleyişi modernizmin sınırları içinde kalmıştır. Yine Lale Müldür'ün şiir poetikasını gelenek ve modernizm bağlamında değerlendirirken aynı zamanda şairin şiirini oluşturan özneye ve özneyi var eden şartlara da değinildi. Lale Müldür şiiri ve şiirsel özneleri üç ana imge alanında toplandı. Bunlardan ilki kadınsı şuur ve duygulara paralel var olan kadınsallık, ikincisi; yavan bir bilgiden ziyade hayat tarzına dönmüş olan entelektüel tavır, son olarak da inanç ile değerlerdir.
Özet (Çeviri)
Lale Müldür's poems were researched based on tradition and modernism in this study. Lale Müldür's oeuvres were analized one by one. Her oeuvres of poetry were catogorised by the way of using traditional and modern images. It was observed that even though Lale Müldür employs traditional images in her poems, she is a modern poet as well as her poems. Considering the fact that Lale Müldür is a modern poet, her point of view on traditions and the involvement of the traditions on her poems are related to modernism. Lale Müldür's poetry is being analized within the context of tradition and modernism, at the same time the subject that forms the poems and the conditions generating the subject were mentioned. Lale Müldür categorized her poems and poetic subjects under 3 main images. The first one is femininity parallel to emotions and feminine sense, the second one is intellectual attitude which became a lifestyle instead of mere information, and lastly faith and values.