Tek fazlı sistemlerde kısa devre hataları nedeniyle oluşan geçiş hareketlerinin incelenmesi
Transient voltage distribution on the single-phase transmission line under short circuit fault effect
- Tez No: 542751
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bilgi ve enerjinin iletimi için genellikle çok veya tek fazlı iletim sistemleri kullanılmaktadır. İletim sistemlerinin herhangi bir noktasında oluşabilecek kısa devre ve anahtarlamadan kaynaklanan hatalar iletilen voltaj şekli üzerinde dalgalanmalara sebep olmaktadır. Boyutsal olarak uzanan iletim hattının üzerinde oluşacak kısa devre hatasının süresi ve yeri dalga şeklini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, tek fazlı iletim hattının uzay-durum denklemleri kullanılarak elde edilen modeli üzerine uygulanacak değişik senaryoların dalga şeklini ne şekilde etkileyeceğine ilişkin bir model oluşturulmuş ve değişik sonlandırma elemanları (yük) için sonuçlar elde edilmiştir.İletim hattının tamamı uzay durum denklemleri ile modellendiğinden dağınık parametre metodu kullanılarak modellenebilecek iletim hatları birbirini takip eden doğrusal sıradan difransiyel denklemleri zaman domeyni kullanılarak modellenmiştir. Bu yaklaşım aynı zamanda denklemlerinin modellenmesini ve çözülmesini de kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Single phase transmission lines are used to transfer data or energy between two users. Transient conditions such as switching operations and short circuit faults cause the generation of the fluctuation on the waveform to be transmitted. Spatial voltage distribution on the single-phase transmission line may change owing to the position and duration of the short circuit fault in the system. In this paper, the state space representation of the single-phase transmission line for short circuit fault and for various types of terminations is given. Since the transmission line is modeled in time domain using distributed parametric elements, the mathematical representation of the event is given in state space (time domain) differential equation form. It also makes easy to solve the problem because of the time and space dependent characteristics of the voltage variations on the distributed parametrically modeled transmission line.