An optical lens design used in LED luminaire for M3 and M4 roadway classes
M3 ve M4 yol sınıfları için LED armatürlerinde kullanılan optik lens tasarımı
  1. Tez No: 542750
  2. Yazar: GÜLİSTAN ASLAN TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişimi sürekli devam eden LED ışık kaynakları ile aydınlatma sektöründe önemli bir dönüşüm yaşanmaktadır. Bununla birlikte, standartları karşılayabilecek mercek tasarımları da sektörde daha önemli bir noktaya gelmiştir. LED teknolojisinin aydınlatmada kullanılması ile ilgili standartlar da belirli kuruluşlar tarafından hazırlanan şartnamelerde belirlenmiştir. Bu çalışmada, M3 ve M4 aydınlatma sınıflarına sahip yollarda, standart aydınlatma ihtiyacını karşılayabilecek bir mercek tasarlanmıştır. Merceğin optik tasarımı Solidworks programında yapılmıştır. Optik geçirgenliği yüksek olan PMMA lens malzemesi olarak kullanılmıştır. Merceğin optik simülasyonları Zemax ve LDT Editor programlarında yapılmıştır. Tasarımın doğruluğu ise DIAlux aydınlatma programı ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar dahilinde, standartları karşılayacak öngörülen değerlerin sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a significant transformation in the illumination sector, with the development of LED light sources. Besides, lens designs that can perform the standards have become more important in the sector. Standards for the use of LED technology in illumination are also specified in the specifications prepared by certain organizations. In this study, a lens has been designed to provide the standard illumination requirements on roads with M3 and M4 lighting classes. The optical design of the lens was made in the Solidworks program. PMMA is used as lens material due to high optical transmittance. Optical simulations of the lens were performed in Zemax and LDT Editor programs. The accuracy of the design was examined with DIAlux lighting program. According to the results obtained, it is determined that the prescribed values provide the standards.