Kendi gücünü sağlayan kablosuz iletişim sistemlerinde enerji toplayıp depolayan yeşil enerjiler için minyatürleştirilmiş mikrostrip devrelerin geliştirilmesinin sistematik bir yaklaşımı
A systematic approach of developing miniaturized microstrip circuitries for harvesting green energies in self-powered wireless communication systems
- Tez No: 542752
- Danışmanlar: PROF. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yeşil enerji kaynaklarının toplanması için acil ihtiyaçlara bağlı olarak, bu çalışmada fotovoltaik ve ultra geniş bant anten dizisi tabanlı meta-materyal (metamalzeme) yapılarının kullanımının yürütülmesi için yeni bir uygulama araştırılmıştır. Bu makale öncelikle güneş paneli üzerine monte edildiğinde önerilen metamaterial yapılarını karakterize etmek için maksimum malzeme kayıplarını ve 20 GHz'e kadar olan düşük frekanslardan bant aralıklarını gerçekleştirmek için ayrıldı. Ardından, anten yapısını entegre etmeden önce neredeyse aynı güneş paneli verimliliğini korumak için anten minimum gölgeleme etkisi ile tasarlanmıştır. Bu çalışmada, RF enerji toplayıp depeloma için bir Esnek Plasmonik Monopole Anten Dizisinin (PMAA) performansını araştırmak amacıyla deneysel bir çalışma yapılmıştır. bağıl geçirgenliği 3.5 olan ve kayıp tanjantı 0.004 olan bir polimer alt-tabakasının güneş paneli üzerine monte edilmiş önerilen anten dizisi boyutu 30 cm x 145 cm'dir. Sayısal olarak, önerilen anten tasarımı CST MWS ve HFSS yazılım paketleri ile simüle edilmiştir. Anten deneysel ölçümleri, güneş paneli için I-V karakteristiklerini, üretilen çıkış voltajını ve 900 MHz'de RF enerjisindeki verimliliğini gerçekleştirmek için yapılır. Son olarak, S11 açısından anten performansı ölçülmekte ve benzetilmiş sonuçlarla karşılaştırılarak mükemmel anlaşmalarla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the urgent needs for harvesting the green energy resources, a novel application is explored in this thesis to conduct the use of the photovoltaic and an ultra-wide band antenna array based metamaterial structures. The thesis is devoted first to characterize the proposed metamaterial structures when mounted on the solar panel to realize maximum material losses and band gapes from low frequencies up to 20 GHz. Next, to maintain almost the same solar panel efficiency before integrating the antenna structure, the antenna is designed with minimum shadowing effects. In this thesis, an experimental study is performed to investigate the performance of a Flexible Plasmonic Monopole Antenna Array (PMAA) for RF energy harvesting. The proposed antenna array size is 30cm × 145cm mounted on the solar panel of a polymer substrate with a relative permittivity of 3.5 and a loss tangent of 0.004. Numerically, the proposed antenna design is simulated by CST MWS and HFSS software packages. The antenna experimental measurements are conducted to realize the I-V characteristics for the solar panel and the produced output voltage and efficiency from the RF energy at 900 MHz. Finally, the antenna performance in terms of S11 is measured and compared to the simulated results to end up with excellent agreements.