Bulanık AHP yöntemi ile yenilikçi projelerin önceliklendirilmesi
Innovative projects prioritization by fuzzy AHP method
  1. Tez No: 542760
  2. Yazar: BİRKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günlük hayatta ve iş yaşamında, birden fazla seçenek arasında kalınan tüm durumlarda bir karar verme süreci işletilmektedir. Karar vermenin gerektiği durumlarda doğru karar vermek işin başarısını doğrudan etkilemektedir. Proje seçimi problemi, çok sayıda faktörün incelenmesini gerektiren karmaşık bir Çok Kriterli Karar Verme problemidir. Projeler arasında seçim yapılırken birden fazla kriter değerlendirilerek doğru projenin seçilmesi gerekmektedir. Bu seçim durumlarında Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri kullanılarak seçimin alternatif seçenekler arasından en uygun olanının seçilmesi sağlanmaktadır. Bu metotların kullanılması, yöneticiye karar verme sırasında yardımcı olarak doğru sonucun elde edilmesini sağlamaktır. Bu tez çalışmasında, birden fazla proje arasından seçim yapılması gereken durumlarda firmalar için en uygun proje seçimi kriterleri belirlenmiş ve Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Bulanık AHP yöntemi kullanılarak projeler arası seçme ve sıralama işlemlerinin yapılması sağlanmıştır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde, karar analizi ve proje yönetiminde genel konular anlatılmıştır. Burada proje yönetimi süreçlerine değinilmiş, karar verme adımları ve karar grupları kısaca anlatılarak proje seçimi için önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinin tanımı yapılmış, en çok kullanılan Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri açıklanarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerini kullanarak seçme problemleri üzerine çalışmalar yapan kaynaklar incelenmiş, proje seçimi için gerekli kriterler analiz edilerek uygulama bölümünde kullanılacak olan projelerin seçimi için gerekli kriterlerin belirlenmesi sağlanmıştır. Proje seçimi için kriterler belirlenmiş ve hiyerarşik olarak gösterilmiştir. Son bölümde, bilişim sektöründe çalışan uzman kişilerle görüşülerek ve ilgili literatür taranarak belirlenen kriterler ve alt kriterlerin ağırlıklandırılması gerçekleştirilmiş, ardından üç farklı proje arasından seçim yapılması için bir anket çalışması yapılmıştır. Uzman görüşlerinden faydalanılarak proje seçim kriterleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In daily and business life, a decision-making process is run in all cases where there is more than one choice. In cases where decision-making is necessary, making the correct decision directly affects the success of the work. Project selection problem is a complex Multi Criteria Decision Making problem, which requires the examination of a large number of factors. When choosing between projects, the correct project must be selected by evaluating more than one criterion. In these selection cases, it is ensured that the most suitable alternative of the choice is selected by using Multi Criteria Decision Making methods. The use of these methods is help the manager to obtain the right result by assisting in the decision making process. In this thesis study, the most appropriate project selection criteria are determined for the firms in case of selection from more than one project and Fuzzy AHP method which is one of Multi Criteria Decision Making methods is used to select and sort the projects. In the first part of this thesis study, general cases are explained in decision analysis and project management. Project management processes are mentioned, decision making steps and decision groups are briefly explained and the importance of project selection is explained. In the second part, Multi Criteria Decision Making methods are defined and the most commonly used Multi Criteria Decision Making methods are explained. In the third part, studies which utilize Multi Criteria Decision Making methods for selection problems are examined and the criteria for project selection are analysed and the criterion to be used for the application part is determined. Project selection criteria have been identified and shown hierarchically. In the last part, a survey study is carried out to make a choice among three different projects by considering the criteria which are determined by gathering the ideas of experts and analysing the existing literature. The issues that are considered in the projects selection are analysed, and the results obtained by using Fuzzy AHP method are evaluated. Project selection criteria are analysed by using expert opinions.