AHP, bulanık AHP ve TOPSİS yöntemleri kullanılarak iyileştirme önerileri için karar destek sistemi oluşturulması
Establishing decision support system for improvement suggestions using AHP, fuzzy AHP and TOPSIS methods
  1. Tez No: 691595
  2. Yazar: ZEYNEP ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şirketlerin günümüz rekabet koşullarında varlığını sürdürebilmesinin en önemli mimarı insan kaynağıdır. Personelin fikirlerini dinlemek ve önem verildiğini göstermek yenilikçi bir şirket olabilmenin ilk adımlarındandır. Çalışan fikirlerinin bir havuzda toplanabilmesi, değerlendirilebilmesi ve ödüllendirilmesi amacıyla Öneri Sistemleri ortaya çıkmıştır ve birçok firma öneri sistemi kullanmaktadır. Sistemlerde önerileri toplamak dışında önerinin katma değerinin ölçülmesi de önemli bir konudur. Yenilik kavramının önem kazandığı günümüzde, yenilikçi bir fikrin değerinin ölçülebilmesi ve ödüllendirilebilmesi, firmalar için önemli gelişme yollarından biri haline gelmiştir. Bu çalışma Ankara'da savunma sanayii alanında faaliyet gösteren bir firmada, ÇKKV yöntemleri yardımıyla yenilikçi fikirlerin değerlendirilebilmesi konusunda bir yöntem sunmaktadır. Bu amaçla bir komite belirlenmiş ve bir değerlendirme formu oluşturulmuştur. Formda yer alan kriterler literatür araştırmaları sonucu belirlenmiş ve kriter ağırlıkları AHP ve Bulanık AHP yöntemleri ile hesaplanmıştır. Formun işleyişinin değerlendirilebilmesi için firmadaki öneri sistemine girilen dokuz öneri için formda yer alan kriterler ve ağırlıkları doğrultusunda toplam puanlar hesaplanmıştır. Topsis yöntemi kullanılarak öneriler birbirleri arasında karşılaştırılmış ve bir sıralama belirlenmiştir. Yenilikçi olmayı hedef alan tüm firmalar için çalışmada oluşturulan değerlendirme formunun referans olması, çalışmanın analitik yöntemlere dayanması sebebiyle de literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important thing for companies to survive in today's competitive conditions is human resources. Listening to the opinions of staff and showing their importance is one of the first steps to be an innovative company. Suggestion Systems have emerged in order to pool, evaluate and reward employee ideas. Many companies use a suggestion system. Apart from collecting suggestions in systems, measuring the added value of the suggestion is also an important issue. In today's world where the concept of innovation gains importance, measuring and rewarding the value of an innovative idea has become one of the important development ways for companies. This study provides a method for evaluating innovative ideas with the help of Multi Criteria Decision Making methods (MCDM) in a firm operating in the defense industry in Turkey. For this reason, a committee was determined and an evaluation form was developed. The criteria in the form were determined as a result of literature research and the criterion weights were calculated with AHP and Fuzzy AHP methods. In order to evaluate the functioning of the form, total scores were calculated for the nine suggestions entered into the suggestion system in the company in line with the criteria and weights in the form. Using the Topsis method, suggestions were compared between each other and a ranking was determined. The evaluation form created in the study is intended to be a reference for all companies aiming to be innovative. Since the study is based on analytical methods, it is aimed to contribute to the literature.