İzmir Körfezi'nden alınan bazı diatom türlerinin büyümesi üzerine nütrient, ışık, sıcaklık ve tuzluluğun etkileri
Effects of nutrients, temperature, light and salinity on the growth of some diatom species from Izmir Bay
  1. Tez No: 542761
  2. Yazar: MERVE BETÜL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cylindrotheca closterium İzmir Körfezi'nde özellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde baskın olabilen diatom türlerinden biridir. Bu tezde Cylindrotheca closterium türünün farklı sıcaklık, ışık şiddeti, nütrient konsantrasyonları ve tuzluluklar altındaki büyüme kinetikleri üzerine çalışılmıştır. Ayrıca türün gelecekte İzmir Körfezi'ndeki durumu küresel iklim değişikliğinin olası etkileri göz önünde bulundurularak tahmin edilmiştir. Işık ve sıcaklık deneyi eş zamanlı olarak yapılmıştır. 18 0C'de maksimum spesifik büyüme hızı µmax= 1,974276±0,167668 gün-1 ve yarı doygunluk sabiti KI=0,047799± 0,027594 olarak elde edilmiştir. Optimum olarak belirlenen %015 tuzlulukta spesifik büyüme hızı 2,012 gün-1 olarak hesaplanmıştır. Farklı amonyum, nitrat, reaktif fosfat ve reaktif silis konsantrasyonlarında elde edilen maksimum spesifik büyüme hızları sırasıyla 2,48144±0,612617 gün-1, 1,92402 ±0,314997 gün-1, 2,082751± 0,051604 gün-1 ve 1,970746± 0,190054 gün-1'dir. Bu nütrientler için bulunan yarı doygunluk sabitleri ise sırasıyla 17,83828±14,40044 μg at-NH4+-N, 27,31992± 19,040738 μg at-NO3--N, 0,252677±0,038891 μM PO4-P ve 0,332320±0,236107 μM Si'dir.
Özet (Çeviri)
Cylindrotheca closterium is one of the diatom species that can be dominant particularly in spring, summer or autumn in İzmir Bay. In this thesis, growth kinetics of Cylindrotheca closterium have been studied under different temperature, light intensity, nutrient concentrations and salinity conditions. The status of the species in the near future in İzmir Bay has also been estimated while considering possible effects of global warming. Temperature and light experiments have been carried out simultaneously and the obtained results at 18 0C are µmax= 1.974276±0.167668 d-1 for the maximum specific growth rate and KI=0.047799± 0.027594 for the half saturation constant. The specific growth rate has been calculated to be 2.012 d-1 at 15 %0 salinity which is determined to be the optimum concentration. Maximum specific growth rates for different concentrations of ammonium, nitrate, reactive phosphate and reactive silica are 2.48144±0.612617 d-1, 1.92402 ±0.314997 d-1, 2.082751± 0.051604 d-1 and 1.970746± 0.190054 d-1, respectively. Half saturation constants that are obtained for these nutrients are 17,83828±14,40044 μg at-NH4+-N, 27,31992± 19,040738 μg at-NO3--N, 0,252677±0,038891 μM PO4-P and 0,332320±0,236107 μM Si, respectively.