Production and application of electroactive polymers by using piezoelectric nanomaterials
Piezoelektrik nanomalzemeler kullanılarak elektroaktif polimer üretimi ve uygulamaları
- Tez No: 542774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN MURAT KUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada barium titanat ve karbon nanotüp katkıları kullanılarak silicon elastomer (PDMS) matrisli elektroaktif polimer kompozit üretilmiştir. Daha yüksek dielektrik katsayıya sahip PDMS silikon elastomeri bulabilmek için farklı kürleme sıcaklıkları ve süreleri denenmiştir. Daha sonra baryum titanantın tane boyut ölçümü için optimum dağıtıcı ve toz miktarlarının optimizasyon çalışması yapılmıştır. LCR metre kullanılarak ölçülen optimum dielektrik katsayıya sahip kompoziti üretebilmek için ağırlıkça yüzde olarak farklı miktarlarda baryum titanat PDMS ile karıştırılmıştır. Karbon nanotüp tabakası damgalama yöntemiyle PDMS yüzeyine kaplanmıştır. Karbon nanotüp tabakasının yüzey ve elektriksel özellikleri dijital mikroskop kullanılarak incelenmiştir. Yüzey özelliklerini ve tane dağılımlarını gözlemleyebilmek için SEM, yapılan katkıların bağ özelliklerine etkisini incelemek için FTIR ve kürleme parametrelerini belirleyebilmek için de DTA analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research by using barium titanate and carbon nanotube additives composites having silicone elastomer (PDMS) matrix were made to produce electroactive polymer composite. First different temperatures and durations were examined to cure the PDMS silicon elastomer to obtain the one which has higher dielectric constant. After that to measure the barium titanate particle size, appropriate dispersant and particle amount optimization was made. Different weight percent amounts of barium titanate powder were mixed with the PDMS to determine optimum dielectric constant by LCR meter. CNT layer was coated onto the PDMS by stamping. Its morphological and electrical properties were observed by digital microscope. SEM, FTIR and DTA measurement were made to compare the surface morphology and particle distribution, bonding property change by effect of additives and curing regime respectively.