Synthesis of functionalized metal organic frameworks by increasing the basicity, characterization and use as catalysts in the knoevenagel reactions
Bazikliği arttırılarak fonksiyonelleştirilen metal organik ağ yapılarının sentezi, karakterizasyonu ve knoevenagel reaksiyonlarında katalizör olarak kullanımı
- Tez No: 542785
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN SAMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Cr bazlı metal organik ağ yapıları (MIL-101) solvotermal yöntem ile sentezlenmiştir. Sentezlenen bu metal organic ağ yapılarının bazikliği organik çözgen olan etilen diamin ve farklı ötektik çözgenlerle (DES) arttırılmıştır ve katalizör olarak kullanımları araştırılmıştır. Ham ve fonksiyonelleştirilmiş Cr bazlı metal organik ağ yapıları farklı yöntemlerle karakterize edilmiş ve fonksiyonelleştirme işleminin metal organik ağ yapılarının yapısında yarattığı etki incelenmiştir. Ayrıca bazikliği arttırılan metal organik ağ yapılarının katalitik etkinlikleri benzaldehit ve malononitril arasındaki Knoevenagel reaksiyonunda test edilmiştir. Reaktantların oranı, sıcaklık, katalizör miktarı, çözgen tipi, reaksiyon zamanı ve katalizör tipi gibi farklı parametrelerin dönüşüm üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cr based metal organic frameworks (MIL-101) were synthesized by solvothermal method. The basicity of these synthesized catalysts were increased with ethylenediamine as organic solvent and different eutectic solvents (DES) and their application as catalyst was investigated. The characterization of raw and functionalized Cr based metal organic frameworks was performed by different techniques and the effect of functionalization on the structure of metal organic frameworks was highlighted. The catalytic activities of functionalized metal organic frameworks were tested in Knoevenagel reaction occurring between benzaldehyde and malononitrile. The effects of parameters such as reactant ratio, temperature, and amount of catalyst, solvent type, reaction time, and catalyst type were investigated.