Astragalus victoriae ve Astragalus melanophrurius (Fabaceae) türlerinin morfolojisi, ekolojisi ve anatomisi
Morphology, ecology and anatomy of species Astragalus victoriae and Astragalus melanophrurius (Fabaceae)
- Tez No: 542786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KARAMAN ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tez çalışmasında Türkiye için endemik olan benzer morfoloji ve yayılış özelliklerine sahip Astragalus victoriae ve Astragalus melanophrurius türlerinin morfolojileri, tohum, yaprak, polen mikromorfolojileri ve yaprak anatomileri incelenerek türlerin ayrımında kullanılabilecek taksonomik farklar ortaya konulmuştur. Ayrıca toprak analizleri yapılarak yetiştiği alanların toprak özellikleri belirlenmiştir. Astragalus victoriae ve Astragalus melanophrurius türleri çiçeklenme ve meyvelenme dönemlerinde Aksaray il sınırları içinde Mayıs 2017 - Ekim 2018 tarihleri arasında arazi çalışmaları yapılarak toplanmıştır. Morfolojik olarak bitkinin yatık ya da dik oluşu, yaprak şekli, meyve şekli, meyvenin kaliksin içinde kalıp kalmaması gibi karakterlerin ilk bakışta iki türü ayırt etmede kullanılabileceği görülmüştür. Tohum özellikleri bakımından iki tür arasında ayırt edici önemli bir fark bulunmamıştır. Yaprakçık boyutları, şekli ve tüylerin A.melanophrurius'ta striat-granulat, A. victoriae'da striat süslemeye sahip olması ayırt edici olmuştur. Polen büyüklüğü, şekli ve yüzey ornamentasyonu, incelenen taksonların sistematiği için önemli ve ayırt edici karakterler olarak tanımlanmıştır. Yaprak anatomilerinde ayırt edici farklılıklar tespit edilmemiştir. Topraklar analiz sonuçları değerlendirildiğinde, Demir, Bakır, Mangan, Magnezyum, Sodyum, Bünye sınıfı, Ec micromhos, Su ile doymuş topraktaki pH, Fosfor, potasyum değerleri bakımından 2 türün yetiştiği toprak özelliklerinin birbirine benzer olduğu, Kalsiyum, Kireç ve Organik madde açısından farklılıklar içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Thesis study Astragalus victoriae and Astragalus melanophrurius species' , which are endemic for Turkey and have similar morphology and distribution properties, taxonomic differences that can be used to distinguish the species has been demonstrated by examining seeds, leaves, pollen micromorphology and leaf anatomy. In addition, soil properties were determined by soil analyzes. Astragalus victoriae and Astragalus melanophrurius species were collected from May 2017 to October 2018 in Aksaray province during flowering and fruiting periods. Morphologically, it can be seen that the characters such as the sloping or steep form of the plant, the shape of the leaves, the shape of the fruit, the fact that the fruit does not stay in the calyx can be used to distinguish two types at first glance.There was no significant difference between two species in terms of seed characteristics. Leaf dimensions, shape and striate-granulat in A.melanophrurius, striate decoration in A. victoriae has been distinguished. Pollen size, shape and surface ornamentation are defined as important and distinctive characters for the systematics of taxa. Differential differences were not detected in leaf anatomy. According to the results of the analysis of the soil it was observed that Iron, Copper, Manganese, Magnesium, Sodium, Class B, Ec micromhos, Water-saturated soil pH, Phosphorus, potassium values in terms of soil that 2 species grow are similar to each other, Calcium, Lime and Organic matter contain differences.