Kalamar (Loligo vulgaris Lamarck, 1798) için doğal ortamda yapay yumurtlama düzeneklerinin denenmesi
Artificial spawning device trials for european squid (Loligo vulgaris Lamarck, 1798) in their natural habitats
  1. Tez No: 542784
  2. Yazar: YİĞİT KIVANÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kalamarlar, deniz ortamında özel bir üreme davranışı sergilemekte, yumurtalarını bir kapsül içerisinde suda askıda tutabileceği yüzeylere (mercan ve süngerler gibi dalları olabilen sabit organizmalar, şamandıra ve halatlar) bırakmaktadır. Ancak bu tarz sabit olmayan yapıların sudan alınması, üzerine bırakılmış olan yumurtaların ölmesine neden olmakta ve popülasyonun artmasına sekte vurmaktadır. Bu nedenle balıkçılık faaliyetlerinden kaynaklanan ölümler kalamarın yaşam döngüsü içerisindeki üreme gibi kritik bir döneme önemli hasarlar vermektedir. Bu sabit yapıların arttıralabilmesi amacı ile yapay yumurtlama kollekterleri tasarlanmış, Urla Adalar ve Ürkmez- Gümüldür bölgelerine yerleştirilmiştir. İki bölgede toplam 22.225 yumurta salkımı tespit edilmiş olup, yapay yumurtlama düzenekleri üzerinde Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında yoğun bir şekilde yumurta salkımı gözlenmiştir. Urla da bulunan kollektörlerde 3520 salkım ile Mayıs, Ürkmez-Gümüldür bölgesinde ise Nisan ayının toplam 3300 salkım ile en yoğun ay olduğu tespit edilmiştir. Sürdürülen bu çalışma süresince oluşturulan yapay yumurtlama alanlarının, balıkçılık yönetimi açısından örnek teşkil edip ülkemiz sularında yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Squids have spesific reproduction behaviors. They hang their eggs on surfaces like corals, sponges, buoys and ropes, where eggs can float. However taking this kind of non-stable objects out of the sea causes deaths of the eggs that laid on them and consequently affecting the sustainabilty of population. Deaths causing by fishing activities at a critical life cycle like reproduction effects squids in harms way. That is the reason we designed an artificial spawning device ( ASD) that squids can lay their eggs on them. ASD's placed to Urla Isles and Ürkmez–Gümüldür areas on three different habitats which are seeweeds, muddy and rocky. As a result of the trials 22.225 cocoons has been counted for total from two areas and April, May, October and November has been determined as the most productive periods. ASD's located at Urla has peaked at May with 3520 cocoons and peak point for Ürkmez-Gümüldür was April with 3300 cocoons. The constructed ASD during this study would set an example as fisheries management and those of which could become prevelent in other regions of our seas.