Süperkapasitör üretimine yönelik tarımsal kaynaklı biyokütlenin karbonizasyonu
Carbonization of agricultural biomass for supercapacitor production
- Tez No: 542788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, hidrotermal karbonizasyon yöntemi kullanılarak endüstriyel tarımsal kaynaklı biyokütlenin farklı aktive edici kimyasal maddeler kullanılarak süperkapasitör üretiminde kullanılmak üzere yüksek iletkenlik özelliğine sahip karbon bazlı malzemeye dönüştürülmesi işlemidir. Farklı biyokütle örneklerine hidrotermal karbonizasyon işlemi uygulanmıştır. Elde edilen biyokömürün elemental analizi gerçekleştirilerek, karbon verimi en yüksek olan biyokütle kaynağı mısır koçanı olduğu belirlenmiştir. Belirlenen biyokömür KOH, NaOH, H3PO4 ve ZnCl2 gibi farklı kimyasallar ile kimyasal aktivasyona tabi tutulmuştur. Aktive edilen biyokömürün 500, 600, 700 ve 800 °C'de ve 1, 1.5 ve 2 saat bekletme sürelerinde ileri karbonizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen karbon bazlı ürünler, KBr ile karıştırılarak birbirine özdeş peletler hazırlanmış ve elektriksel iletkenlik değerleri ölçülmüştür. Elektriksel iletkenlik sonuçlarında, NaOH-800°C-2s ve ZnCl2-700°C-1.5s işleminden elde edilen biokömürden hazırlanan peletler en yüksek iletkenlik değerine sahip olduğu belirlenmiştir. En yüksek iletkenlik değerine sahip örneklerin BET ve SEM analizleri gerçeleştirilerek yüzey morfolojileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to convert industrial agricultural origin biomass by using hydrothermal carbonization method to carbon-based material having high conductivity for use in supercapacitor production by using different activating chemicals. Hydrothermal carbonization was applied to different biomass samples. The elemental analysis of the obtained biochar was carried out and it was determined that the highest source of biomass was corn cob. The determined biochar has been chemically activated with different chemicals such as KOH, NaOH, H3PO4 and ZnCl2. Advanced carbonization of activated biochar was carried out at 500, 600, 700 and 800 °C and 1, 1.5 and 2 hours retention times. The resulting carbon based products were mixed with KBr and identical identical pellets were prepared and their electrical conductivity values were measured. Electrical conductivity results, NaOH-800 °C-2s and ZnCl2-700 °C-1.5s obtained from the process prepared from the biocidal pellets were determined to have the highest conductivity value. BET and SEM analyzes of the samples with the highest conductivity values were performed and surface morphologies were examined.