Türkiye'deki Centaurium maritimum ve Centaurium serpentinicola türleri üzerinde taksonomik çalışmalar
Taxonomic studies on Centaurium maritimum and Centaurium serpentinicola species in Turkey
  1. Tez No: 542802
  2. Yazar: ABDULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Morfoloji, Biology, Morphology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Centaurium L. (Gentianaceae) cinsinin Centaurium maritimum (L.) Fritsch ex Janch. ve C. serpentinicola Carlström türlerinin genel morfolojileri ile polen ve tohum morfolojisi özellikleri ışık (LM) ve taramalı elektron mikroskopları (SEM) ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Polenler izopolar ve trikolporattır. Polen şekilleri C. maritimum'da oblat-sferoidal ve C. serpentinicola'da sferoidaldir. Ekzin ornamentasyonları ise mikroretikülattır. Tohumlar ovoid, kahverengi veya koyu kahverengidir. Yüzey ornamentasyonları retikülat-papillattır. Tohum boyutları (boy x en), C. maritimum'da 0,19-0,37±0,04 x 0,13-0,28±0,03 mm veC. serpentinicola'da 0,24-0,44±0,05 x 0,17-0,30±0,03 mm'dir.Tohum çapları sırasıyla 0,18-0,31±0,03 mm ve 0,24-0,40±0,04 mm'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, general morphologies and pollen and seed morphological features of Centaurium maritimum (L.) Fritsch ex Janch. and C. serpentinicola Carlström species of the genus Centaurim L. (Gentianaceae) were investigated by light (LM) and scanning electron microscopies (SEM), comperatively. The pollen grains are isopolar and tricolporate. The shape of pollens is oblate-spheroidal in C. maritimum and suboblate and spheroidal in C. serpentinicola. The exine ornamentation is microreticulate. Seeds are ovoid, brown or dark brown. Their surface ornemantation are reticulate-papillate. Seed sizes (length x width) 0,19-0,37±0,04 x 0,13-0,28±0,03 mmin C. maritimum and 0,24-0,44±0,05 x 0,17-0,30±0,03 mm in C. serpentinicola.Seed diameters 0,18-0,31±0,03 mm and0,24-0,40±0,04 mm, respectively.