Suriyeli sığınmacı kadınlarda depresyon, stresli yaşam olayları, risk faktörleri ve aile ortamı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression, stressful life events, risk factors and family environments in Syrian women asylum seeker
  1. Tez No: 542801
  2. Yazar: KIYMET BAŞOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Suriyeli sığınmacı kadınlarda depresyon, stresli yaşam olayları, risk faktörleri ve aile ortamı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan kadınlarda göçün süresi, stresli yaşam olayları, risk faktörleri ve aile ortamının depresyonu yordayıp yordamadığı sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmaya bir sivil toplum örgütü vasıtasıyla 164 Suriyeli sığınmacı kadın katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Stresli Yaşam Olayları Tarama Ölçeği, Aile Ortamı Ölçeği ve Korkut Risk Faktörü Ölçeği verilmiştir. Çalışma sonucuna göre depresyon düzeyi ile risk faktörü arasında ve depresyon düzeyi ile aile ortamının çatışma alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon; depresyon düzeyi ve aile ortamının birlik beraberlik, anlamlılık, bağımsızlık ve örgütlenme alt boyutları arasında ise negatif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Fakat depresyon düzeyi ve stresli yaşam olayları arasında anlamlı bir ilişki bulanamamıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda risk faktörünün ve aile ortamının çatışma alt boyutunun depresyon üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Depresyon ve risk faktörü arasındaki ilişki demografik özellikler, kültür arası algılanan uçurum ve kişilerarası ilişkilerin kaybı kapsamında tartışılırken depresyon ve aile ortamı arasındaki ilişki zarar görmüş aile yapıları çerçevesinde tartışılmıştır. Depresyon ve stresli yaşam olayları arasındaki elde edilemeyen ilişki travmatik deneyimin üzerinden geçen zaman ve depresyon arasındaki ilişki çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between depression, stressful life events, risk factors and family environment. In addition, it was tried to answered whether duration of migration, stressful life events, risk factors, and family environment predict depression in women who participated in the study. 164 Syrian refugee women recruited in the study through a non-governmental organization. The participants were given a demographic information form that was prepared by current researcher, Beck Depression Inventory, Stressful Life Events Screening Questionnaire, Family Environment Scale, and Korkut Risk Factor Scale. According to the results, a significant positive correlation was found between depression level and risk factors and between depression level and conflict sub-dimension of family environment; significant negative correlation was found between the depression level and family cohesion, expressiveness, independence and organization sub-dimensions. However, no significant relationship was found between depression level and stressful life events. According to the results of regression analysis, it was seen that the risk factor and the conflict sub-dimens of the family environment had a significant predictive effect on depression. While the positive relationship between depression and risk factor variable was discussed within the demographic characteristics, perceived intercultural distance and loss of interpersonal relations, the relationship between depression and family environment was discussed in the context of damaged family. In addition, the relationship between depression and stressful life events, which is expected but not found, is discussed within the framework of the relationship between time and depression that passes through the traumatic experience.