Şehir içi ulaşımda enerji verimliliği ve çevre kirliliği açısından elektrikli otobüs kullanımının araştırılması: İzmir örneği
Investigation of the use of electric bus in terms of energy efficiency and environmental pollution in urban transportation: Izmir case study
- Tez No: 542815
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR, DOÇ. DR. UTKU ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, toplu taşıma araçlarında giderek önem kazanan elektrikli tahrik sistemleri hakkında genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir. Bu sistemler, enerji verimliliği ve çevre açısından fosil yakıtlı sistemlere önemli bir alternatif teşkil etmektedirler. Çalışmanın amacı, toplu taşıma araçlarında elektrik enerjisinden yararlanan sistemlerin dünyada ve İzmir özelinde Türkiye'deki durumunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda, batarya teknolojisi, araç türleri hakkında detaylı bilgi verilerek; daha sonra bu sistemlerin dünya'da ve İzmir özelinde yapılan saha uygulamalarının, çevresel etkileri ve enerji verimliliği açılarından mevcut ESHOT filosunda bulunan dizel tahrik sistemli araçlar ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca gelecek dönemde bu tür yatırımların planlamasında dikkate alınması gereken konularla ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a general evaluation is given about the electric drive systems which are gaining importance in public transportation vehicles. These systems represent an important alternative to fossil fuel systems in terms of energy efficiency and environment. Main purpose of this study is to present and discuss the current state of electric drive system vehicles globally and particularly in Turkey, focusing İzmir's situation as an example. In this context, initially, detailed information about current battery technology and different models of electric vehicles given followed by the comparison of energy efficiency and envoiremental aspects of current diesel engined busses used by ESHOT with electric drive system busses used both globally and in İzmir particularly. Proposals considering the focal points of planning investments in this matter also added.