Etlik piliç karma yemlerine ilave edilen karotenoidlerinperformans, bazı kan parametreleri ve et kalitesi üzerine etkileri
The effects of carotenoids addition to broiler mixed feed on performance, some blood parameters and meat quality
  1. Tez No: 542818
  2. Yazar: SELİM MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tezde etlik piliç karma yemlerine ilave edilen karotenoidlerin performans, bazı kan parametreleri ve etin kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 840 adet günlük yaşta Ross 308 erkek etlik civciv rastgele yedi gruba ayrılmıştır. Birinci grup; renk maddesi katkısı yapılmayan ve standart yemle beslenen kontrol grubu, ikinci grup; standart karma yeme 80 ppm likopen ilaveli, üçüncü grup; standart karma yeme 80 ppm lutein ilaveli, dördüncü grup; standart karma yeme 80 ppm zeaksantin ilaveli, beşinci grup; standart karma yeme 40 ppm likopen ve 40 ppm lutein ilaveli, altıncı grup; standart karma yeme 40 ppm likopen ve 40 ppm zeaksantin ilaveli, yedinci grup ise 40 ppm zeaksantin ve 40 ppm lutein ilaveli olacak şekilde düzenlenmiştir. Yem ve su ad-libitum olarak sunulmuştur. Çalışmada etlik piliçlere ait canlı ağırlıklar, canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri ve yemden yararlanma oranları, karkas ve karkas parça ağırlıkları (g) ve oransal değerleri (%), yenilebilir ve diğer iç organ ağırlıkları (g) ile oransal değerleri (%), sindirim sistemi organ ağırlıkları (g) ile oransal değerleri (%), göğüs eti malondialdehid değerleri (MDA) ile karbonil değerleri, göğüs ve but eti besin madde içerikleri ve pH değerleri, göğüs eti renk değerleri, duyusal özellikleri (koku, yumuşaklık, tat, sululuk, görünüm, genel beğeni), göğüs etine ait fiziksel özellikler (çözdürme ve pişirme kayıpları, su tutma kapasitesi, tekstür), bazı kan parametreleri (trigliserid, kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), triiodotironin (T3), tiroksin (T4) superoksit dismutaz (SOD) ve malondialdehit (MDA) ), kan hücre değerleri (heterofil, lenfosit, monosit, basofil, ezonofil) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of carotenoids added to broiler mixed feeds, on performance, on some blood parameters and guality of meat were investigated. To this end, 840 pieces of Ross 308 one day old male broiler chicks at daily age are randomly divided into seven groups. The first group; control group was fed without any pigment additives which was fed with standard feed, the second group; 80 ppm lycopene addition to standard feed, the third group; 80 ppm lutein addition to standard feed, the fourth group; 80 ppm zeaxanthin addition to standard feed, the fifth group; 40 ppm lycopene and 40 ppm lutein addition to standard feed, the sixth group; 40 ppm lycopene and 40 ppm zeaxanthin addition to standard feed and the seventh group; 40 ppm zeaxanthin and 40 ppm lutein addition, were designed. Feed and water were provided as ad-libitum. Body weights, body weight gains, feed intake and feed conversion ratio, carcass and carcass part weights (g) and proportional values (%), eatable internal organs (g) and other organs with proportional values (%), digestive organs weights and proportional values of digestive system, malondialdehyde MDA and carbonyl values of breast meat, pH values and nutrient contents of breast and thigh meat, sensory analysis, some values of meat (breast meat), blood analysis, blood cells were determined. In this study, live weights, live weight increases, feed consumption and feed conversion rates, carcass and carcass parts' weights (g) and their proportional values (%), edible and other internal organ weights (g) and their proportional values (%), digestion system weight (g) with proportional values (%), breast meat's malondialdehyde values (MDA) and carbonyl values, breast's and leg's nutrient content and pH values, breast meat's color values, sensory properties (odor, softness, taste, physical characteristics (dissolution cooking losses, water holding capacity, texture), some blood parameters (triglycerides, cholesterol, high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), triiodothyronine (T3), thyroxine (T4) superoxidedismutase (SOD) and malondialdehyde (MDA) ), blood cell values (heterophile, lymphocyte, monocyte, basophil, eosinophil) were determined.