Gümüş aminoasit tuzları kullanılarak boronyum iyodür bileşiklerinin eldesi
Production of boronium iodide compounds using silver amino acid salts
- Tez No: 542827
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Genel olarak iyonik sıvılar eşsiz özelliklere sahip bir madde sınıfı olarak kimya endüstrisinde ve teknolojik uygulamalara kadar pek çok alanda kullanım potansiyeli taşıyan yeni bir kimyasal türüdür. İyonik sıvılar oda koşullarında ve daha düşük sıcaklıklarda sıvı halde bulunan ve genellikle katyonik kısmı organik yapıya sahip olan tuzlardır. Bu materyaller, son on yılda alışık olmadığımız yeni uygulamalara kapı açmıştır.Borun katyonik formları üç farklı boronyum, borenyum ve borinyum formunda oluşur ve bu formdaki iyonik sıvılar literatürde çok az sayıdadır. Bu nedenle, çalışmamızda öncelikle gümüş aminoasit tuzları ve bis (1-tritil-1h-imidazol-3-il) dihidroboronyum iyodür katyonu sentezlenip daha sonra ise anyon değişim reaksiyonları ile iyonik sıvı sentezi gerçekleştirilmiş ve özellikleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
5In general, ıonic liquid is kind of material class which has unique properties with usage potential on many kind of department from chemical industry to technological activity that create a new kind of chemical Ionic liquids are salts which are in liquid form under room conditions and at lower temperatures and generally have cationic part organic structure. These materials have been unfamiliar in the last decade and have opened doors to new applications. The cationic forms of boron are formed in the form of three different boronium, borenium and borinium, and the ionic liquids in this form are few in the literature. For this reason, in our study irstly, silver amino acid salts and bis (1-trityl- 1h-imidazol-3yl) dihydroboronium iodide cation were synthesized and then ionic liquid synthesis was carried out by anion exchange reactions and their characteristics were characterized