Sendikalı kadın olmak: İş ve aile yaşamına yönelik Kırklareli'ndeki öğretmenler üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Being a unionized female: A comparative research study over teachers in Kırklareli province in the slope of work and domestic lives
  1. Tez No: 542858
  2. Yazar: BÜŞRA ALABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmadaki amaç sendikaya üye kadın öğretmenlerle üye olmayan kadın öğretmenlerin sendika hakkındaki düşünceleri ve çalışma hayatına bakış açıları arasında karşılaştırma yapmak ve aralarındaki benzerlik veya farklılıkları saptamaktır. Bu doğrultuda sendika üyesi kadın öğretmenlere 9 soru, sendika üyesi olmayan kadın öğretmenlere 6 soru olmak üzere toplamda 15 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu oluşturulmuş ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Kırklareli ilindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerinden 25 sendika üyesi olan 25 sendika üyesi olmayan toplamda 50 kadın öğretmen rassal olarak seçilmiştir. Elde edilen veriler içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Kadın öğretmenler sendikaya üye olsa da olmasa da çalışma hayatında sorun yaşamakta, çalışma hayatından beklentileri bulunmakta ve okul yönetici kadrolarındaki kadın sayısını da aynı oranda yetersiz bulmaktadır. Sendika üyesi kadın öğretmenlere göre sendikalar birlik beraberlik sağlarken sendikaya üye olmayan kadın öğretmenlere göre sendikalar siyasetle ilişkisinden dolayı öğretmenler arasında ayrımcılığa ve dışlanmaya sebep olmaktadır. Bundan dolayı da sendikal faaliyetler yetersiz bulunmaktadır. Sendika üyesi kadın öğretmenler sendika içinde cinsiyet ayrımcılığı yapılmadığını ve sendika yönetiminde yeterli sayıda kadın olmadığını da belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare union member and non-member woman teachers' thoughts on unions and views of professional life and to determine similarities and differences between them. Accordingly, a semi-structured interview form, which has 9 questions for woman teachers that are union members and 6 for non-member woman teachers, in total 15, has been composed and in-depth interview method has been used. 25 union member woman teachers and 25 non-member teachers, 50 in total, have been chosen at random from preschools, primary schools, middle schools and high schools in Kırklareli. Collected data have been analysed using content analysis method. Whether they are a union member or not, woman teachers face problems in their professional lives, they have expectations from professional life and they find the number of female employees in school administrations evenly insufficient. While unions provide unity and solidarity according to union member woman teachers, they cause discrimination and exclusion among teachers due to unions' associations with politics according to non-member woman teachers. Therefore, union activities are considered to be insufficient. Union member woman teachers also state that there is no gender apartheid in unions and that the number of women in union administrations is insufficient.