Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında Twitch Tv kullanıcılarının kullanım motivasyonları ve bağış davranışlarının incelenmesi
Examination of Twitch users' usage motivations and donation behaviours in the context of uses and gratifications approach
- Tez No: 542857
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya gündelik yaşam pratiklerinin önemli parçalarından biri hâline gelmiştir. Paylaşımı ve etkileşimi önceleyen sosyal medya siteleri, aynı zamanda canlı yayınlara da olanak tanımaktadır. Farklı siteler, farklı formatlarla yayınlara ev sahipliği yapmakta ve her geçen gün katlanarak büyüyen kullanıcı sayılarıyla sosyal medya platformları arasında önemli bir konuma gelmektedir. Bu platformlardan biri de elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu olan Twitch TV İnternet sitesidir. Bu sitedeki yayınların ana teması video oyunu oynayan yayıncılardır. Twitch TV kullanıcıları, yayıncının oyunlarını seyretmekte ve beğendiği takdirde yayıncıya ücretli abone olmakta ya da bağış yapmaktadır. Ücretli abonelik belirli ücretler karşılığında olurken bağışların miktarı değişiklik göstermektedir ve ciddi miktarlara ulaşabilmektedir. Belirli bir takipçi sayısına ulaşan yayıncılar, geçimlerini bu yolla rahatlıkla sağlayabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki Twitch TV kullanıcılarının kullanım motivasyonları ve bu motivasyonların Twitch TV platformunda para harcama üzerindeki etkisi nicel bir araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre Twitch TV kullanım motivasyonlarında eğlenme doyumu ön plana çıkarken, bağış davranışında ise sosyalleşme doyumunun etkisinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has become one of important parts of the daily life practices with the development and proliferation of the internet technologies. Social media sites which prioritize sharing and interaction, also enable a live broadcast. Different sites host broadcasts with different formats, and these sites gain importance among the social media platforms with their user numbers which grow exponentitally day by day. One of these platforms is Twitch TV website which is a live video streaming platform focussing on e-sports and video games. Main theme of the broadcasts in this site is streamers who play video games. Twitch TV users watch streamer's games and become a subscriber of streamer with a payment or donate if users like the streamer. While paid subscription can be done for a fee, amounts of the donations differ, and these donations can reach serious amounts. Streamers who reach a certain follower number can easily earn their keep with this way. In this study, usage motivations of Twitch users in Turkey and effect of these motivations on money spending in Twitch platform were examined by using a quantitative research method. According to the results of the study, while fun gratification come into prominence in Twitch TV usage motivations, as for donation behaviour, socialization gratification was found to have much more effect.