Avrupa'da İslamofobi: Almanya, Avusturya ve Fransa örneği
Islamophobia in Europe: the cases of Germany, Austria and France
  1. Tez No: 542887
  2. Yazar: SEBAHATTİN GAFUROĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Temelleri Endülüs'ün Müslümanlar tarafından fethedilmesine kadar dayandırılmakta olan İslamofobi, son dönemlerde Avrupa'nın gündemindeki yerini korumaktadır. Zira 11 Eylül saldırıları sonrasında İslamofobi algısı Batı dünyasında artış gösterirken, son dönemde Avrupa'da Müslümanlara yönelik olumsuz tutumun giderek yükselmekte olduğu görülmektedir. Bu çalışma çerçevesinde, Avrupa'ya göç etmiş olan Müslümanlara yönelik Avrupa toplumunun algılarının gittikçe kötüleşmesine neden olan İslamofobi konusu, Almanya, Fransa ve Avusturya örnekleri üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda, Avrupa'da İslamofobi'yi beslemekte olan temel faktörler araştırılmıştır. Çalışma kapsamında literatür taraması yönteminden faydalanılmıştır. Gerçekleştirilen araştırma neticesinde, her üç ülkenin benzer göç tarihi ve politikalarına sahip oldukları, her üç ülkede de aynı dönemde aşırı sağın yükselişe geçtiği ve her üç ülkede de İslamofobi olgusunu beslemekte olan faktörlerin benzeşmekte olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamophobia whose roots depends on conquest of Andalusia by Muslims, has maintained its importance in Europe's agenda recently, since Islamophobia perception increased in Western world after 9/11 terrorist attacks, and it is seen that negative attitudes towards Muslims in Europe has gradually risen recently. Within the scope of this study, Islamophobia topic resulting in the perceptions of European society's to be worsened towards Muslims who migrated into the Europe, was investigated in terms of Germany, France and Austria examples. In this regard, the main factors influencing Islamophobia were analyzed. In context to the study, literature review method was used. As the result of the study, the findings that three countries have similar migration histories and policies, far-right parties rise in these three countries in the same period, and the factors affecting Islamophobia are similar in these countries, have been reached.