İslamofobi ve Eurofobi ekseninde Avrupa'da yabancı düşmanlığı ve Avrupa'da aşırı sağ partilerin milliyetçi iletilerinin analizi
İslamofobi̇ and Eurofobi axen analysis of foreign farmers in Europe and nationalist translations of extraordinary right parts in Europe
  1. Tez No: 505574
  2. Yazar: ZEHRA BALKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hükümetlerin ırkçı, İslamofobik söylem ve hareketleri, azınlıkları göz ardı edici politikaları, tarihsel süreç içinde göçmenler üzerinden yürütülen korku söylemleri, yabancılar ile kültürel yozlaşma olacağı korkusu, ön yargılı davranışlar sosyal hayat içinde fobilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu fobiler, bireyden öte toplumları etkilemekte ve politik alanda kendine yer bulmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa'da artan İslamofobi ile Türkiye'de buna karşıt olgu olarak oluşan Eurofobi ekseninde yabancı düşmanlığının ve Avrupa'daki aşırı sağın milliyetçi iletilerinin, Avusturya, Almanya ve Türkiye basınında nasıl yer aldığı ortaya konmuştur. Araştırmada, 24 Eylül 2017 Almanya Federal Hükümet Seçimleri'ne ilişkin söz konusu iletiler içerik analizi yöntemiyle Avusturya, Almanya ve Türkiye'de yayımlanan Der Standard, Süddeutsche Zeitung, Sabah gazetelerinin haber portalları üzerinden çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, medya aracılığıyla Avrupa'da aşırı sağın milliyetçilik içeren iletiler ile İslamofobik söylemleri artırdığı, Türkiye'de de buna karşıt olarak Eurofobik iletilerin medyada sıklıkla görülmeye başlandığı saptanmıştır. Medya aracılığıyla üretilen bu korkular toplumlarda, ötekine karşı düşmanca davranışların artmasına neden olmakta bu durum da, uluslararası çatışmaların meşrulaştırılmasına zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Racial, Islamophobic discourses and movements of the governments, their politics that ignore minorities and the rhetoric of fear conducted through immigrants in the historical process, besides fear of cultural corruption with foreigners and prejudiced behaviors are causing phobia in social life. These social actors and phobias influence the societies beyond the individual, and the political scene takes its place. In this study, Increasing Islamophobia in Europe and Eurofob that formed as opposed to cases in Turkey consisting xenophobia in it, and the extreme right nationalist messages in Europe are related with case studies selected as the September 24, 2017 Federal Elections of Austria, was asked to set out how it takes place in Germany and then Turkey. In the study, the September 24 2017 Germany said the message content analysis method for the federal elections in Austria, Germany and Der Standard published in Turkey, Sueddeutsche Zeitung, the morning has been resolved through news portals of newspapers. It has been seen how the extreme right in the news reports, how the press transferred these messages. These fears produced through the media cause increasing hostility towards other people in society, which also paves the way for the legitimization of international conflicts.