Hizmet hatasında deneyimin etkisi
Effect of experience in service failure
- Tez No: 542892
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BOZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hizmet sektörü için, günümüzde önem arz eden bir sektördür denilebilir. Sektörün, dünya iş arz ve taleplerinde önemli bir yer tuttuğu söylenebilir. Bununla birlikte, sektörün önemi de artmıştır. Sektörün önemli hale gelmesiyle, sektör içerisindeki oluşan hataların giderilmesi de önemli bir hal almıştır. Hizmet hatalarının, hizmet hatalarını yaşayanlar üzerindeki etkisi ve bu etkinin yayılmasının araştırılması ve telafisinin yapılarak, hizmetin daha etkin hale getirilmesinin yüksek önem arz ettiği söylenebilir. Hizmet hatasında deneyimli olmak işletmeler için büyük önem arz etmektedir denilebilir. İşletmeler elde ettikleri deneyimler sayesinde daha büyük hatalar yapılmasının önüne geçebilmektedir denilebilir. Bu çalışmamızda, hizmet hataları ile bu hataların sonrasında elde edilen deneyimler ve bu deneyimlerin işletmelere sağlayabileceği yararlardan bahsedilmektedir. Hizmet hataları bulaşma yoluyla ve başka sebeplerle yayılmaktadır denilebilir. Hizmet hatalarının işletmeler için büyük bir sorun haline gelmeden çözülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yapılan hizmet hataları ve müşterilerin verdikleri olumlu olumsuz tepkiler işletmenin deneyimler kazanmasına neden olacaktır denilebilir. Yapılan anket çalışmasıyla hizmet hatalarının olumlu ve olumsuz olay ile değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Anket yoluyla hizmet hatasının insanlar üzerindeki etkisi araştırılmış ve yorumlanmaya çalışılmıştır denilebilir. vi Tezin giriş bölümünde hizmet hatası ve hizmet hatasından edinilen deneyimler kavramları tanımlanmıştır. Literatür taraması beşinci bölüme kadar yapılmış ve hizmet hatası, hizmet, bulaşma, hizmet hatasından edinilen deneyimler telafisi gibi kavramlar tanımlanmıştır. Son bölümde ise hizmet hatası ve hatasından edinilen deneyimlerle ilgili anket çalışması yapılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın hipotezleri bu bölümde sunulmuştur. Araştırma kapsamında hizmet sektöründe hizmet hatasıyla karşılaşan 433 katılımcıyla anket çalışması yapılmıştır. Araştırma modeli kapsamında geliştirilen hipotezler SPSS programı aracılığı ile test edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya çıkartılmıştır
Özet (Çeviri)
It can be said that it is an important sector for the service sector. It can be said that the sector has an important place in world supply and demand. However, the importance of the sector has also increased. As the sector became important, the elimination of the mistakes in the sector became important. It can be said that the effects of service errors, the effects of service errors on those who live and the spread of this effect are investigated and compensated and the service is more effective. Being experienced in service failure is of great importance for businesses. Businesses can be said to be able to prevent bigger mistakes by their experiences. In this study, service errors and the experiences gained after these errors and the benefits of these experiences to the enterprises are mentioned. Service errors can be said to be spread by transmission and other reasons. Service failures need to be solved before they become a big problem for businesses. However, the service errors and the positive negative reactions of the customers can cause the company to gain experiences. In this study, it has been tried to evaluate the service errors with positive and negative events. The effect of the service error on the people was investigated and tried to be interpreted. viii Service error and service compensation concepts are defined in the introduction of the thesis. The literature review was made up to the fifth chapter and the concepts such as service error, service, transmission and service compensation were defined. In the last section, survey study related to service error and compensation was made and interpreted. The hypotheses of the research are presented in this section. In the scope of the study, 433 respondents who faced service failure in the service sector were surveyed. The hypotheses developed within the scope of the research model were tested by SPSS program and the relationships between the variables were revealed