Tekdüzen muhasebe sisteminde maliyet gider hesapları ve Kahramanmaraş'ta bir uygulama
Cost and expense accounting in the uniform accounting system a practice in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 54290
  2. Yazar: MAHMUT TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Yaklaşık elli yıldır Avrupa'da uygulanmakta olan Tekdüzen Muhasebe Sistemine, Türkiye'nin 1994'te tam olarak geçişi birçok çevreler tarafından sevindirici bulunmuştur. Artık ülkemizde uygulanan muhasebenin belli bir dilbirliğine kavuşması onun gerekliliğini birkez daha ortaya koymaktadır. Maliyetlerin bilinmesi, satış fiyatlarının saptanmasında ve dolayısıyla satış politikalanmn tesbitinde yöneticilere yardımcı olur. Tekdüzen Muhasebe Sisterninin yürürlüğe girmesiyle bu konu daha da kolaylaşmıştır. Biz de bu temelden hareketle tezimizi üç bölümde ele aldık. Çahşmarmzm birinci bölümünde Tekdüzen Muhasebe Sistemi ayrıntılı olarak incelenerek Türkiye'de ve Dünyada'ki durumunun bir kritiği yapılıp, bu sistemin yarar ve sakmcalarmm neler olduğu ile maliyet kavramı tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmamızm esasını teşkil eden maliyet ve gider hesapları ile bu hesapların özellikleri ve kayıt teknikleri araştırılarak, işletmeye nasıl bir kolaylık sağladığı gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde ise MİDAŞ'ta yaptığımız uygulama, bu sistemin faydalarım bir kez daha görmemize imkan sağlamaktadır. / Sonuç olarak; Tekdüzen Muhasebe Sistemi, gerek genel muhasebe de olsun, gerekse maliyet muhasebesinde olsun yeni bir çığır açmıştır. Hem uygulayıcılara hemde işletme ile ilgili üçüncü kişilere olumlu etkileri sözkonusudur. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uniform Accounting System was into practice in Europe nearly 50 years. In 1994 when it was started to be into practice in Turkey, those concerned were very pleased. From now on, it was learned that it is necessary to use the same tongue for Accounting System in our country. Uniform Accounting System helps to learn managers cost, sale price, and fixing sales policy. When Uniform Accounting System is in force this subject will be easer. We divided our subject into three chapter in our thesis. In the first chapter, we researched uniform accounting system in Turkey and in the World and advantages, disavantages of this system and definition of cost consept. In the second chapter, we studied on our essential subject which is cost and expense accounts and property of this accounts and registration techniques, and we also tried to bring out how it makes it easy for companies. In the third chapter, this part include a practice which we studied in MİDAŞ. We have had a chance that we saw the advantage of the system once again. Finally Uniform Accounting System is to open a new road in the Financial Accounting and Cost Accounting. This system leaves positive effect on system user's and a person who is connected with the company. 125