Karmaşık gayrimenkul geliştirme projelerinde proje yönetimi ve finansmanı
Project management and finance in complex real estate projects
  1. Tez No: 542941
  2. Yazar: DURSUN ULUÇALİ GÜÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin konusu, karmaşık inşaat projelerinin geliştirme aşamasından başlayarak tamamlanmasına kadar olan süreçte farklı süreçlerin yönetilmesi ve finansmanı bağlamında proje yönetim şirketlerinin varlığının etkisidir. Bu çalışmada proje yönetim şirketlerinin varlığının maliyet kalemlerine etkileri ve buna bağlı olarak dış finansman süreçlerine olan etkileri üzerine çalışılmıştır. Çalışma boyunca öncelikle proje geliştirme aşamalarından finansal boyutları da dâhil edilerek bahsedilmiştir. Daha sonra proje ve proje yönetim kavramları açıklanmıştır. Proje yönetiminin gayrimenkul geliştirme projelerinde neden olması gerektiği anlatılmıştır. Sözel derleme yöntemiyle veriler toplanmıştır. Sorulan sorular belirtilmiştir. Bulgular bölümünde sektörden gelen cevaplar aktarılmıştır. Sonuç kısmında bütün veriler ışığında özetlenerek yapılabilecek ileri çalışmalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is the effect of project management companies in the context of the management and the financing of different processes in the process of development of complex construction projects from beginning to completion. In this study, the effects of the existence of project management companies on the cost items and the effects on the external financing processes were studied. In the course of the study, it was mentioned in the project development stages by including financial dimensions. Then, project and project management concepts were clarified. It is explained why should project management must included in real estate development projects. Data were collected by verbal compilation method. Asked questions are mentioned. In the Findings section, answers from the sector were transferred. In the conclusion part, advanced studies which can be summarized in the light of all data are determined.