Marmara denizindeki Büyükada'nın Coleoptera (Kınkanatlılar) türlerinin belirlenmesi
Determination of Coleoptera (Beetles) species of Büyükada island in the Marmara sea
- Tez No: 542979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Marmara Denizindeki Büyükada'nın Coleoptera (Kınkanatlılar) Türlerinin Belirlenmesi" isimli bu çalışmada İstanbul ili - Adalar ilçesi Büyükada'da yaşayan kınkanatlı faunasının tespit edilmesi, konukçu türlerinin belirlenmesi, biyolojileri ve morfolojilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Adalardaki böcek türlerine yönelik çeşitli çalışmalar mevcut olmakla beraber Büyükada'da Coleoptera türlerinin çeşitliliğine yönelik doğrudan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu açıdan araştırmamız alan için önem arz etmektedir. İstanbul Adalarının en büyüğü Büyükada olup, yaklaşık 5.4 km2 bir alana sahiptir. Jeolojik yapı ve oluşum süreçleri açısından İstanbul'un zenginliğine önemli katkı sağlayan adada, Pinus brutia orman oluşturan tek ağaç türüdür, daha sonra yer örtücü olarak maki elemanları gelmektedir. Araştırmamızda öncelikle literatür çalışması yapılmıştır. Böceklerin araziden toplanmasında atrap, feromon, çukur ve ışık tuzaklarından yararlanılmış ve toplanan böcek örnekleri Orman Entomoloji ve Koruma Anabilim Dalının Laboratuvarında preparasyonları yapıldıktan sonra teşhisleri yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda Büyükada'da yaşayan Coleoptera takımına ait 19 familyaya bağlı 58 Kınkanatlı türü tespit edilmiştir. Araziden getirilen örneklerden 317 birey teşhis edilebilmiştir. Adada Coleoptera takımına ait Curculionidae (12 tür) ve Cerambycidae (7 tür) türleri kabukta ve odunda zarar yapan familyalar olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca ekzotik türlerden Palmiyede zararlı bir tür olan Kırmızı palmiye böceği de (Rhynchophorus ferrugineus (Olivier, 1791) (Dryophthoridae)) tespit edilen türlerdendir. Çalışmamızda predatör böceklerden Coccinellidae (4 tür), Tenebrionidae (2 tür) ve Oedemeridae (3 tür) familyalarına ait Coleoptera türleri de tespit edilmiştir. Ayrıca Büyükada'da Adalar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından üretilen Calasoma sycophanta (Carabidae), Çamkese böceğine (Thamumetopoea pityocampa) karşı biyolojik mücadelede başarıyla kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the beetle fauna, determination of host species, biology and morphology in Buyukada, Istanbul province. Although there are various studies and thesis on insect species for Buyukada, there are no direct studies on the diversity of Coleoptera species in Büyükada, From this point of view, our research is important for the field. The largest of the Istanbul Islands is Buyukada and covers approximately 5.4 km2. In terms of geological structure and formation processes, Buyukada contributes to the rich line of Istanbul. Pinus brutia is the only tree species forming the forest in the island and then the maquis elements are important as ground cover. Firstly, literature study was conducted in our research. The insect specimens were collected by using atrap, pheromone, pitfall and light traps. The collected insect specimens were diagnosed after the preparations were made in the Laboratory of Forest Entomology and Protection Department. As a result of our study, 317 individuals including 59 beetles species that belong to 19 families of Coleopteran order living in Büyükada were identified. Curculionidae (12 species) and Cerambycidae (7 species) families are the most harmfull Coleopteran species in the island. In addition, the red palm beetle (Rhynchophorus ferrugineus (Olivier, 1791) (Dryophthoridae)) is an exotic and harmful species in Palmiya was determined in Buyukada. Predator insects belonging to Coleoptera order that are Coccinellidae (4 species), Tenebrionidae (2 species) and Oedemeridae (3 species) were also determined during the study. Calasoma sycophanta (Carabidae) are produced by Adalar Forestry Directorate and and used succesfully as biological control agent to Pine Processionary Moth (Thamumetopoea pityocampa) in Buyukada.