Ordu ili kumru ilçesi monografisi
Monography of kumru province in city of Ordu
- Tez No: 542980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Ülkemiz toprakları üç bin yıllık tarihin kültürel tezahürünün örneklerini yansıtmaktadır. Kıtalar arası göçlerle başlayan yolculuk yaşadığımız topraklarda bizlere birçok kültürün birikimini sunmaktadır. Türkiye toprakları çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple bugünki Anadolu kültürü çok çok katmanlı bir mozaiktir. Orta Asya'dan getirilen kültürel birikimlerimizin de bu birikimin üzerine eklenmesi ve yüzlerce yıl işlenmesiyle bu toprakları zengin bir kültür dokusu kaplamıştır. Bu gelenekler sözlü olarak günümüze kadar aktarılmıştır. Ulaşım imkânlarının kolaylaşması, teknolojinin gelişimi ve hayat tarzının değişmeye başlaması ile gelenekler de zamanla unutulmaya yüz tutmuştur. Bu gelenekleri kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak Türk kültür araştırmacılarının öncelikli görevidir. Bu çalışma Ordu ilinin Kumru ilçesi ve köylerinin halk kültürel mirası ile sınırlandırılmıştır. İlçenin geçiş güzergâhı üzerinde olmaması kültürel dokunun korunmasını sağlamıştır. Çalışma kapsamında 50 mahallesi bulunan ilçeden kültürel benzerlikler dikkate alınarak örneklem alma yöntemiyle 19 mahallesi çalışma dâhiline alınmış, ilgili yerlere gidilerek derleme çalışması yürütülmüştür. İletişime geçilen 65 kaynak kişi ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilerle çalışma ortaya çıkarılmıştır. Bilgilerin yazıya geçirilmesi aşamasında tez“halk edebiyatı”ve“halk kültürü”olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm masal, efsane, bilmece, mani, halk şarkıları gibi ürünleri içermektedir. İkinci bölüm, aile ilişkileri, bayram, tören ve kutlamalar, doğum, evlenme, ölüm, giyim süslenme, halk bilgisi, halk mutfağı, oyunlar gibi kültürel unsurlardan oluşmaktadır. Neticede bu çalışma ile Kumru ilçesi kültürel mirası, köy yerleşimleriyle birlikte tespit edilmiş, yazıya aktarılmış ve böylece gelecek nesillere aktarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country's lands reflect the most beautiful examples of the cultural manifestation of our three thousand-year history. This journey, which started with intercontinental migrations, offers us a wealth of culinary artifacts in the lands we live in. Our country has been host to various civilizations and has become very popular with different cultures. We see the most beautiful examples of our cultural accumulation that lasted from Central Asia with our Turkish language. These traditions have been transmitted more orally and daily through our daily lives. Rugged geographical structure, folded mountains, difficult living conditions, living with the traditions of our people in the most beautiful way and will be passed on to future generations. Our traditions have begun to be forgotten due to reasons such as facilitation of transportation facilities, easy access to the most unreachable places, and the beginning of technological change and the changing of our lives. It is very important for our country to record our traditions formed in the long course of history and to transmit them to future generations. Ordu province Kumru district has been a major factor in my work with its rich cultural heritage. İt did not have to travel on the route, the cultural touch was preserved and we had to compile it. Compilation work was carried out by going to 19 districts of the district with 50 neighborhoods. The content of working with 65 source persons has been determined. The study is divided into two parts on the process of writing information. In the first chapter, the folk literature pieces were included, and tales such as fairy tales, legends, riddles, mani, folk songs were compiled. In the second family relations, holidays, ceremonies and celebrations, birth, marriage, death, clothing ornamentation, folk knowledge, folk cuisine, games are composed of cultural elements such as. As a result of this study, the cultural heritage of the district of Kumru was identified with the village settlements, transferred to the writing and thus aimed to be transferred to the future generations.