Türkiye'de sigorta işletmeciliğinin gelişimi, sigorta işletmelerinde hesap planı ve finansal gücün değerlendirilmesine ilişkin bir şirket analizi
  1. Tez No: 54305
  2. Yazar: HAYDAR İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
85 ÖZET Sigorta ihtiyacı, insanların tehlikelere maruz kalması ve bu riskin doğuracağı zararlardan korunmak istenmesinden doğmuştur. Dünya'da sigortacılık alanındaki gelişmeler ilk ve ortaçağlarda ortaya çıkmakla beraber, modern anlamda 14. y.y'da İtalya'da kendini göstermiştir. Türkiye'de ise sigortacılık, 19. y.y.'ın ikinci yansından sonra ilk defa kanunda yer almış, ancak ülkede yerleşmesi ve yürütülmesi yabancı şirketlerle olmuştur. Cuhhuriyet'ten sonra gelişmeye başlayan bu sektör, 1980 yılından sonra özelikle serbest piyasa ekonomisine geçişle hız kazanmıştır. Sigorta işletmelerinin temel fonksiyonu risk dağıtımıdır. Ancak zamanla ekonomi içindeki ağırlığının artmasıyla ekonomik fonksiyonları da kendini göstermiştir. Bugün artık sigorta şirketleri önemli yatıranlar yapan dev kuruluşlar haline gelmişlerdir. Türkiye' de sigorta işletmeleri, anonim şirket olarak kurulmakta ve faaliyet göstermektedir. Kurulması Ticaret Bakanlığının iznine bağlıdır. Denetim açısından sırasıyla Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sigorta Tetkik Kurulu, Sigorta Murakabe Kurulu'na bağlıdır. Sigorta şirketleri toplanan pirimlerin bir kısmını“Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği”ne devrederler. Bunun nedeni hem üstlenilen riskin paylaşılması, hemde toplanan primlerin şirketlerin üstünde bir birlikçe ekonomik fon olarak kullanılmasını sağlamaktır. Türkiye'de sigorta sektörü, sürekli bir gelişim içindedir. Prim istihsallledeki artışlar % 100'ler civarında gerçekleşmektedir. İzlenen dönemlerde enflasyon oranının da üzerinde artışlar kaydedilmiştir. En çok prim istihsali yangın ve kaza branşında gerçekleşmiştir. Türkiye'de sigorta şirketleri Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarhğı'nın tebliğiyle 1.1.1993 tarihinden itibaren Tek Düzen Hasap Planını uygulamaya başlamışlardır. Böylelikle diğer sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de kayıtlarda ve raporlarda yekne saklık sağlanmıştır. Bu kayıtlara dayanarak şirketler, özellikle yıl sonlarında rapor hazırlarken bir takım rasyolar yoluyla finansal analizler yapmakta dırlar.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY Insurance necessary had born there fore humman being to be exposed to clangers, So that They Would like to protect them selves against to this risk of clangers. Altough first progresing, of insurance has began at the Antiguity and the middle ages. But later on 19.th contury. Has become modernized in Italy. Insurance activities in Turkey has begun at the second half of 19th century with law. But to set up and carried out by the forcing companies.First after the Republic this sector which was progressing very fast and become faster after free market economy established in Turkey in 1980 years. The main function of the insurance is to distribute risks. However economic functions has shown itself after it become heavier in economy. Today Insurance Companies have become which makes huge investments main case of this investments insurance premiums are being constituted. Insurance companies are being and worked-out as of Anonymous company, in Turkey, establiesinent of these companies depends on permission of Trade Ministry, and for the control inspection defended to the Treasure and foreign trade undersecretaryship, Turkey insurance companies association, insurance control unity, and insurance supervision committee. Insurance companies are given some of the insurance premiums to the insurance companies associaton Reason of this. To Share the Risks that was taken over and to have an Economic fond over the top of the Companies. In Turkey Insurance Bussiness is being Progressing contınıusly. Increases of insurance Premium are about hundered percents. Recent Seasons increases were over the inflation Percentages. The most premium increases to became true on the fire insurance and accident insurances. Social Insurance Companies in Turkey has started to apply monotonous account plan with the notification of Turkey treasure and foreign trade undersecretaryship dated. First of Jan. 1993 so that insurance companies has become monotonous for their Rigisters and report as well as the other bussinesses. So that companies by basing on these reports esipecially Preparine their reports at the and of year. They are able to make Financial Analyses.