Sermaye şirketlerinde kar dağıtımı
Distribution of profit in the capital companies
- Tez No: 54306
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
98 ÖZET Bu çalışmanın; Birinci Bölümünde; Türk hukukunda mevcut olan şirketler hakkında genel bilgi verildi. Bu amaçla şirketin tanımı ve sınıflandırılması yapıldı. Daha sonra sınıflandırma ile belirlenen; Adi Şirket tanımlanarak, kuruluşu, sözleşme ve sermaye konulan ile bu şirketin faaliyetleri ve sona ermesi izah edildi. Gene sınıflandırma ile belirlenen Ticaret Şirketleri kendi içinde şahıs ve sermaye şirketleri alt başlıkları içinde izah edilmeye çalışıldı. Şahıs şirketleri olan Kollektif ve Adi Şirketler hakkında bilgi verildi. Sermaye şirketleri olarak bilinen Anonim, Limited ve Hisseli Şirketler hakkında gerekli açıklamalar yapıldı. Çalışmanın İkinci Bölümünde ise mevzuat açısından kâr dağıtımı ele alındı. Kâr kavramı, kâr dağıtımına ilişkin ilkeler açıklandı. Bu ilkelerin açıklanmasın; Borçlar Kanununda, Ticaret Kanununda, Sermaye Piyasası Mevzuatında ve ana sözleşme ile yetkili kurulların kararları şeklinde özetlendi, öte yandan vergi mevzuatının kârı belirlemedeki fonksiyonları; Gelir, Kurumlar, Vergi Usul Kanunları ile diğer mevzuatta yer alan ilkeler izah edilmeye çalışıldı. Çalışamanın Üçüncü Bölümünde kâr dağıtımı uygulamalarına geçildi. Küçük bir izahtan sonra halka açık olamayan Anonim Şirketler için KİP AŞ 'in 1995 yılı kâr dağıtımı yapıldı. Halka açık Anonim Şirket için MARYEM AŞ.'nin 1995 yılı kân dağıtıldı. Ayrıca halka açık olduğu varsayılan bir şirketin ayrıntılı verilen örneği ele alınarak kârı dağıtıldı. Üçüncü bölümde ayrıca, Limited Şirket için SARPEL OTOMOTİV LTD. 'in kân dağıtılarak muhasebeleştirildi. Hisseli Komandit Şirket için varsayımlı bir örnek ele alınarak aynı şekilde kâr dağıtımı yapılarak muhasebeleştirildi. Bu çalışmayı yapmamın nedeni; karmaşık bir halde olan kâr dağıtımını basite indirgeyerek yasaların ışığında Devletin ve sermaye koyanların çıkarlann zedelenmeden adil bir kâr dağıtımının ortaya konulmasıdır. Bu çalışamayı yaparken uzun bir süre kaynak araştırması yaptım. Mevzuattaki sık değişiklikler kaynaklan sürekli eskitti. Kaynaklar tarandı ve değişen yeni hükümler eskilerinin yerine konulmaya çalışılarak çalışma sürdürüldü. Çalışma yapılırken, Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren şirketlerden birkaçına başvurularak, kâr dağıtımı ile ilgili bilgi ve belgeler temin edildi. Çalışma sırasında görüldü ki; mevzuattaki karmaşa şirketlerin kâr dağıtımına da yansımış, her birinde farklı uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY The aim of this thesis is to show comletod share of a sust profit that interpreted in the light of laws between state and enterprising withaut any disatvantages. When I did this research, I searcherd a lot of papers for a long time. But I faced whith same problems, like the change of regulations. The papers were searc hed and went on to research insteading the new regulations to the formers. İn this thesis, informations and documents about the share of profit were collected from companies which existed in Kahramanmaraş in that proses the confusions of regulations have been refleckted to the share of profit of companies and differant applications were watched for. İn the first seetion, the general knowledge about existed companies aecoordin to existed Turkish laws was given. Through this aim the defination end clasification of common company were dane. General Trading companys were indicted with their clasification that would be explained personal and capitol companies whit subheadings. Collective and common companies, which were personal company, were defined and given knowledgo about know as capital company shere and limited and divided in to shares companies. İn the second section, the prafit share through the laws was exemined. Profit concepy and the bases of profit share were made claer. That bases were summurised through the trade law, the capital market law and the debts law. On the other hand function of tax regulation on profit and the base of income, institutions, tax procedure and other regulations were examined. İn thet hird section, the applications of profit share were explanied. As an example of closed market; KİP AS Company's profit share in 1995 was made As an open type company; Maryem's profit in 1995 was shared. Further more, supposed to be a opened type company was examined in details and shared its profit. And Limited company Sarpel Outomotiv's profit was shared and accounting system was done. İn addition, suppased to be a devided in to share commandit company's example was examined and shared ints profit and accounting system were done.