Nanopartikül ve grafen katkılı doku mühendisliği ürünlerinin in vitro ve in vivo Parkinson modellerinde nörorejeneratif etkisinin incelenmesi
Investigation of the neuroregenerative effect of nanoparticle and graphene reinforced tissue engineering products in vitro and in vivo Parkinson models
- Tez No: 543051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasında Parkinson hastalığı (PH)'nın tedavisine yönelik bir doku mühendisliği ürünü geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda kendiliğinden dizilim (self assembly) yöntemi kullanılarak hem manyetik demir oksit nanopartikül hem de grafen katkılı peptid jel doku iskeleleri üretilmiştir. Üretilen doku iskeleleri, öncelikle in vitro ortamda oluşturulan Parkinson modelleri üzerinde denenmiş, daha sonra başarılı bulunanlar in vivo' ya aktarılmıştır. Ayrıca hastaya özel klinik kullanım potansiyelin belirlenmesi için kompozit doku iskeleleri üzerinde sıçan kemik iliği mezenkimal kök hücreleri (Kİ-MKH) kullanılarak laboratuvar ortamında sağlıklı sinir dokusu üretimi denenmiş ve bu dokular da in vivo modelde kullanılarak hücreli ve hücresiz iskelelerin nörorejeneratif etkileri karşılaştırılmıştır. Böylelikle, Fe3O4 nanopartikül ve grafen katkısının hücreler ve/veya deney hayvanları üzerindeki nörorejeneratif etkisi tespit edilerek, doku mühendisliği yaklaşımlarının nörodejeneratif hastalıkların tedavisindeki terapötik potansiyeli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a tissue engineering product for the treatment of Parkinson's disease (PD). For this purpose, self-assembling peptide gel scaffolds reinforced with magnetic iron oxide nanoparticles and graphene were produced. The tissue scaffolds were first tested on in vitro Parkinson's models, and then those who succeeded were transferred to in vivo. In order to test patient specific clinical potential of the proposed strategy, we tried to produce a healthy nerve tissue using rat bone marrow (BM-MSC) mesenchymal stem cells on composite scaffolds in vitro, and these tissues were tested in in vivo models to compare the neurodegerative effects of the scaffolds with and without the cells. Thus, the regenerative effects of Fe3O4 nanoparticles and graphene for the treatment of the disease and the therapeutic potential of the tissue engineering approach was evaluated.