Ultra-porous interconnected hydrogel structures for tissue engineering applications
Doku mühendisliği uygulamaları için birbirine bağlı aşırı gözenekli hidrojel yapılar
- Tez No: 543052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HAKAN YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU ARSLAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doku mühendisliği fonksiyonel bozukluğu olan doku ve organları tedavi etmeyi ve yenilemeyi amaçlar. Doku mühendisliğindeki en önemli gelişmeler hücre dışı matrisi taklit eden ve hücre çoğalmasını ve farklılaşmasını destekleyen doku iskelesinin değiştirilmesi olarak ortaya çıkmaktadır.. Doku mühendisliği uygulamaları için gerekli olan mükemmel kimyasal, fiziksel/biyofiziksel özellikleri, yüksek biyouyumluluğu ve fonksiyonelliği sağlayan hidrojel temelli biyomalzemeler iskele olarak en çok kullanılan malzemelerden biridir. Bu çalışmada, Jelatin metakriloyil hidrojeli (GelMA) ve Jelatin-urethan hidrojelleri (GelatinK) doku mühendisliği için iskele malzemesi olarak başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Jelatin, GelMA polimeri için metakrilik anhidrit ile ve GelatinK polimeri için 2-izosiyanatoetil metakrilat ile değiştirilmiştir. Bu iki yeni polimerin hidrojelleri fotopolimerleşme yöntemiyle Irgacure redoks başlatıcısı kullanılarak su ortamında üretilmiştir. Jel matriksindeki çözücüyü uzaklaştırmak için hidrojeller dondurularak kurutulmuş ve şişme dengesine ulaşmaları için distile su içerisine atılmıştır. GelMA hidrojellerinin şişme kapasitesi 1200 ve 300% arasında iken GelatinK hidrojelleri 1900-380% arasında şişme kapasitesine sahiptir. Ayrıca, bu hidrojellerin morfolojisi taramalı electron mikroskopisi (SEM) ile incelenmiştir. GelMA hidrojeleri 142-14 µm arasında gözenek boyutuna sahipken GelatinK hidrojelleri 160-56 µm pore boyutuna sahiptir. Hücre canlılığı denemeleri de GelMA ve GelatinK hidrojelleri kullanılarak yönetilmiştir. Sonuçlar her iki hidrojelin de 2 boyutlu kontrol denemelerine kıyasla yüksek hücre canlılığına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering aims to repair and regenerate tissue and organs with functional defects. The most significant developments in tissue engineering emerging as modification of the scaffold used to mimic native extracellular matrix (ECM) and support cell proliferation and differentiation. Hydrogel-based biomaterials are one of the most utilized materials as scaffold providing excellent chemical, physical/biophysical properties, high biocompatibility and functionality necessary for the applications in tissue engineering. In this study, Gelatin methacryloyl hydrogel (GelMA) and Gelatin-urethane hydrogels (GelatinK) are successfully synthesized as scaffold material for tissue engineering applications. Gelatin is modified with methacrylic anhydride for GelMA polymer and with 2-isocyanatoethly methacrylate for GelatinK polymer. The hydrogels of these two novel polymer are produced with photopolymerization reactions in aqueous media using Irgacure 2959 as redox initiator. Hydrogels are freeze-dried to remove solvent in the gel matrix and then they immersed in distilled water to reach equilibrium swelling ratio. The swelling capacity of GelMA hydrogels ranges between 1200 and 300% whereas GelatinK hydrogels has swelling capacity in between 1900-380%. Also, morphology of the hydrogels were investigated with Scanning Electron Microscopy (SEM). GelMA hydrogels has pore sizes between 142-14 µm while GelatinK hydrogels has between 160-56 µm pore sizes. The cell viability assay were also conducted using GelMA and GelatinK hydrogels. The results showed that both hydrogels provide high viability as compared to 2D control assay.