Merkezi kontrollü bireysel taşıt sistemi
Centrally controlled individual vehicles system
  1. Tez No: 543050
  2. Yazar: ERKAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAHSİN TOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Şehirlerdeki en büyük sorunlardan birisi trafik yoğunluğudur. Trafik yoğunluğu nedeniyle birçok insan trafikte boşa zaman harcamaktadır. Bu tezde son zamanlarda trafikte geçen sürelerin daha verimli kullanılabilmesi için önerilen MetroCar Sisteminin test edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için özel olarak yapılmış yollarda otonom olarak ilerleyen tek kişilik arabalardan oluşan bir sistem düşünülmüştür. Sistemdeki her araç sistem tarafından kontrol edilmektedir. MetroCar Sistemi için yeni önerilen takip ve birleşme algoritmaları merkezi kontrollü bireysel taşıt sistemi için test edilmiştir. Bu testler 1:10 oranında küçültülmüş araçlar ve 1:10 oranında küçültülmüş yollar ile yapılmıştır. Testler yapılırken araçlardan alınan anlık hız ve konum bilgileri kullanılmıştır. Her bir araç hız ve konum bilgilerini wireless modüller aracılığıyla merkezi bilgisayara göndermiştir. Geliştirilen görsel program yardımıyla bu veriler işlenmiştir ve araçlara hızlanma veya yavaşlama komutları gönderilmiştir. Araçların tüm hareketlerinde sabit ivmeli hareket kullanılmıştır. Bu algoritmaların MetroCar Sistemlerinde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems in cities is traffic density. Due to traffic density, many people are wasting time in traffic. In this thesis, it is aimed to test recently proposed MetroCar System to use the time spent in traffic more efficiently. For this purpose, a system consisting of autonomous single-seat cars which runs on specially built roads is considered. Each vehicle in the system is controlled by the system. Recently proposed tracking and merging algorithms for MetroCar Systems have been tested for a centrally controlled individual vehicles. These tests were carried out with 1:10 minimized vehicles and 1:10 minimized roads. The instantaneous speed and position information from the vehicles are used during the tests. Each vehicles sends speed and location information to the central computer via wireless modules. The data is processed by developed visual program and acceleration or deceleration commands are sent to vehicles. In all movements of the vehicles, constant acceleration movement is used. It has been shown that these algorithmes can be used for MetroCar Systems.