An experimental study on reducing the ground borne vibrations using rubber chips barriers
Kauçuk yonga bariyerler kullanarak yer kaynaklı titreşimlerin azaltılması üzerine deneysel çalışma
- Tez No: 543058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hızlı şehirleşme ile birlikte, inşaat çalışmaları, araç trafiği ve makinelerin oluşturduğu yer titreşimleri çevre ve çevre sakinleri için problem yaratmaya başlamıştır. Bu yer titreşimlerinin etkisini azaltmak için genellikle kaynağın yalıtımı veya dalga bariyerlerinin kullanımı tercih edilmektedir. Son zamanlarda, yer titreşimlerinin dalga bariyerleri ile yalıtımı üzerine çalışmalar oldukça artmıştır. Bu çalışmalar çoğunlukla sayısal modelleme üzerine yoğunlaşmış olup, dalga bariyerlerin yalıtım performansını irdeleyen sadece birkaç deneysel çalışma bulunmaktadır. Mevcut çalışmada, içi boş ve kauçuk yonga dolu hendeklerin titreşim yalıtım performansı tam ölçekli saha deneyleri ve sayısal modelleme ile incelenmiştir. Saha çalışmalarında, farklı frekansa sahip kaynaklar ile dalga bariyeri varken ve yokken yer titreşim ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bu ölçümler doğrultusunda hendek tipi dalga bariyerlerinin titreşim yalıtımı performansı değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda, hendek derinliğinin ve titreşim kaynağı çalışma frekansının dalga bariyeri verimliliğini etkileyen en önemli parametreler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, saha deneyleri yalıtım performansının hendekten uzaklaştıkça azalttığını göstermiştir. Buna ek olarak, içi boş hendek tipi dalga bariyeri titreşimleri azaltmada daha etkili olmasına rağmen, normalize hendek derinliği arttıkça, kauçuk yonga dolu bariyerin yalıtım performansı içi boş dolu hendeğe yaklaşmıştır. Parametrik bir çalışma yapmak amacıyla, saha deneyleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak sayısal olarak modellenmiş ve doğrulanmıştır. Normalize hendek derinliğinin, hendek tipi dalga bariyerlerinin yalıtım verimliliği üzerine olan etkisini açıklığa kavuşturmak için, farklı kaynak çalışma frekanslarında sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular daha önce raporlanan çalışmalarla karşılaştırılmış ve mühendislere içi boş ve kauçuk yonga dolu hendeklerin ön tasarımında uygulamak üzere basit ilişkiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ground borne vibrations generated by construction works, vehicle traffic and machines have begun to create problem to dwellers and environment with rapid urbanization. Isolation of the source or wave barriers is commonly preferred by engineers to reduce the effect of those vibrations. Recently, studies on the isolation of ground vibrations by wave barriers have increased considerably. Most of those studies concentrate on numerical analysis and there are only few experimental studies testing the isolation performance of wave barriers. In the present study, isolation performance of open and rubber chip filled trench are investigated by full scale experiments and numerical modeling. In field tests, ground vibration measurements are performed by using sources having different frequencies, in the presence and absence of the wave barrier. The vibration isolation performance of trench type wave barriers is assessed based on those measurements. As a result of the assessment, it is determined that the trench depth and vibration source working frequency are the main parameters affecting the efficiency of wave barrier. Besides, site experiments show that the isolation performance decreases as away from the trench. Moreover, even though open trench is more effective on reducing ground borne vibrations, as the normalized trench depth increases isolation performance of rubber chip filled trench barrier approaches the performance of open trench barrier. Field experiments are modeled and validated by using finite element method for making a parametric study. Numerical analyses are applied for different source working frequencies to clarify the effect of normalized trench depth on isolation efficiency of trench type wave barriers. Consequently, obtained findings are compared with the previous reported studies and simple relationships are recommended to engineers for the preliminary design of open and rubber chip filled trenches.