An experimental study on reducing the ground borne vibrations using double trenches
Çift hendek kullanarak zeminden kaynaklı titreşimleri azaltmaya yönelik deneysel çalışma
- Tez No: 678288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnşaat faaliyetleri, karayolu ve demiryolu trafiğinin neden olduğu titreşimler, yakındaki yapılara zarar verebilir. Bu nedenle, son yıllarda titreşim izolasyonu ile ilgili araştırmalar artmıştır. İçi boş ve dolu, tek ve çift hendek tipi dalga bariyerleri, istenmeyen titreşimleri azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çift boş hendeklerin titreşim izolasyon verimliliği konusunda çok sayıda sayısal çalışma olmasına rağmen, yeterli sayıda deneysel veri bulunmamaktadır. Bu araştırmada çift boş hendeklerin titreşim izolasyon verimliliğini araştırmak için tam ölçekli saha deneyleri kullanılmıştır. Titreşim frekansı ve dalga bariyeri boyutlarının isolasyon performansına etkisi araştırılmıştır. İlk olarak, sahanın fiziksel ve dinamik özelliklerini değerlendirmek için kapsamlı bir saha incelemesi yapıldı. Daha sonra, zeminin titreşim azalım özelliklerini belirlemek için herhangi bir dalga bariyeri olmadan titreşim deneyleri gerçekleştirildi. Daha sonra, çift hendekli durumda, tireşim deneylerei tekrarlandı. Frekans alanında, hendeklerin izolasyon performansı ölçüldü. Mevcut çalışma sonucunda, titreşim frekansının, zeminin Rayleigh dalga boyunun ve normalize edilmiş hendek derinliğinin, dalga bariyerlerinin yalıtım performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Uygun izolasyonu sağlamak için bariyerin normalize derinliği en az 0.22 olmalıdır. Sonuç olarak, zemin kaynaklı titreşimlerin yalıtımı için çift boş hendek tipi dalga bariyerleri göz önünde bulundurulabilir.
Özet (Çeviri)
Vibrations caused by construction activities, highway and railway traffic can cause damage to nearby structures. As a result, research into vibration isolation has increased in recent years. Wave barriers of single and double trenches in case of open and in- filled are widely used to reduce unfavorable vibrations. Despite the large number of studies on the vibration isolation efficiency of double open trenches based on numerical methods, experimental evidence is scarce. As a result, full-scale field experiments were used to investigate the vibration isolation efficiency of double open trenches in this research. The effect of vibration frequency and wave barrier dimensions on screening effectiveness was investigated. First of all, a thorough site inspection was conducted to assess the site's physical and dynamic properties. Field vibration experiments were then conducted in the absence of any wave barriers to determine the site's attenuation characteristics. Then, in the case of double open trenches, a series of vibration experiments are repeated. In the frequency domain, the trenches' isolation performance was quantified. The current study found that vibration frequency, Rayleigh wavelength of the soil, and normalized trench depth all had a significant impact on the screening effectiveness of wave barriers. According to the results, to achieve appropriate isolation, the normalized depth of the barrier should have been at least 0.22. As a result, double open trenches may be considered for ground-borne vibration isolation.