Ekili alan spektral yansıma değerlerine farklı toprak özelliklerinin etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining the effects of different soil properties on cropland spectral reflectance values
- Tez No: 543067
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
Orta Anadolu koşullarında yaygın olarak tarımı yapılan ürünlerin farklı özelliklere sahip topraklar üzerindeki yansıtma karakteristiklerinde önemli farklılık mevcuttur. Bu çalışmada farklı özelliklere sahip topraklar üzerinde ekili buğday, arpa, patates, nohut, şeker pancarı, kabak, mısır, yonca bitkilerinin yanı sıra mera alanları ile anızlı ve nadasa bırakılmış tarlaların farklı dalga boylarındaki güneş enerjisini yansıtmalarında toprak özelliklerinin etkisi incelenmiştir. Araştırmada, toprağın yansımaya etkisi bitki örtüsünün farklı fenolojik evrelerinde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan farklı uydu görüntüleri bir yıl boyunca arşivlenmiştir. Ekili alanların ortalama piksel sayısal değerleri görüntü işleme yazılımları sayesinde hesaplanmıştır ve CBS tabanlı programlar ile araştırma kapsamında gerekli haritalar üretilmiştir. Araştırma sonuçları, ürünlerin gelişimi boyunca, toprak rengi, bünyesi gibi toprak özelliklerinin dikkate alınması durumunda ürün tanımlaması ve gelişimlerinin izlenmesinin daha doğru olarak yapılabileceğini göstermiştir. Bitki örtüsü fenolojik evresinin başında toprağı örtme oranının düşük olması nedeniyle, toprak özellikleri baskın bir piksel sayısal değerine sahiptir. Ancak bitkilerin zamana ve bitkinin fizyolojisine bağlı olarak toprağı örtme oranı artmaktadır. Zayıf gelişen bitkilerin toprağı örtme oranı düşük olması durumunda ise toprağın özellikleri piksel yansıma değerlerinde çok etkili olmaktadır. Proje sonucunda, ulusal düzeyde kullanılabilecek ürün yansıtma özelliklerini içeren bir referans katalog içeriğinde, farklı toprak özelliklerinin yansımaya etkileri ile ilgili önemli veri elde edilmiştir. Böylece tanımlama ve haritalama çalışmalarında doğruluk oranının yükseltilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the conditions of Central Anatolia, there are significant differences in the reflection characteristics of the products which are widely cultivated on soils with different characteristics. In this study, the effect of soil characteristics on reflection values of wheat, barley, potato, chickpea, sugar beet, pumpkin, corn, alfalfa cultivated fields as well as pasture areas. In the research, the effect of soil properties on reflections were evaluated in different phenological stages of targeted crop pattern. Different satellite images were used in the research were downloaded for one year. The average pixel digital numbers of the cultivated areas were calculated by image processing software and the necessary maps were produced by GIS based programs. The results of the research showed that, if the soil properties are taken into account, the plants can be more accurately identified. At the beginning of the phenological phase of the vegetation, the soil has a predominant on pixel digital number, depending on the low rate of soil coverage. However, depending on the plant calendar and the physiology of the plant, the rate of covering the soil increases and effects of the soil properties decreases on reflection values of plants. As a result of the project, important data about the effects of different soil properties were obtained. These data will be included in a reference catalog that can be used at national level. Thus, the accuracy rate was increased in vegetation identification and mapping studies.