Orta Anadolu'daki bazı tarımsal ürünlerin fenolojik evrelerine göre spektral yansıtma karakteristiklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of spectral reflection characteristics according to the phenological states of some agricultural products in Middle Anatolia
- Tez No: 591420
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ulusal ve uluslararası tarım politikalarının geliştirilebilmesi ile bu politikaların uygulanabilirliğine ilişkin verilerin üretebilirliği için, ekili alan bilgisi ve dolayısıyla ürün rekoltesi tahmini büyük önem taşımaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak tarımsal ürün takibi yapılabilmektedir. Ürün tanımlaması, ürünün gelişme durumu ve ürüne ilişkin rekolte tahminlerinin yansıma değerleri üzerinden yüksek doğruluk oranları ile gerçekleştirilebilmesi için bitkilerin fenolojik evrelerine ait spektral yansıma özelliklerini gösteren bölgesel bazlı bir referans kataloğa ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak araştırma bölgesinde ve ülkemizde stratejik öneme sahip bazı ürünler için bahsedilen amaca uygun olarak, bitkilerin fenolojik evrelerine göre yansıma karakteristiklerini içeren bir katalog bulunmamaktadır. Bu araştırmada, Ankara ili Haymana ilçesi ve Kayseri ili Bünyan ilçesi topraklarında yaygın olarak tarımı yapılan buğday, arpa, patates, nohut, pancar, kabak, mısır, yulaf, çavdar, yonca, mera bitkilerinin ekili alan ve gelişme durumlarının uydu görüntülerinden izlenebilmesi için fenolojik evreleri boyunca yaptıkları yansımaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Projede, bitkilerin değişen toprağı örtme oranlarına bağlı olarak yansıma karakteristiklerinin belirlenebilmesi için uzaktan algılama tekniği içerisinde yaygın olarak kullanılan farklı algılayıcılar ile yansıma değerlerinin eldesini sağlayan Landsat 8, Sentinel 2 uydu görüntüleri kullanılmıştır. Bu uyduların tüm bantlarındaki yansıma değerleri bu çalışma için tasarlanan AgroVisio yazılımı kullanılarak İç Anadolu Bölgesi'nde tarımı yapılan ve sağlıklı tarımsal politikalarının üretilebilmesi için stratejik öneme sahip bitkilere ait bir referans katalog (veri bankası) oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to be able to develop national and international agricultural policies and to be able to produce data on the applicability of these policies, cropland knowledge and therefore product yield estimation is of great importance. With today's developing technology, remote sensing and geographical information systems can be used to follow agricultural products. A region-based reference catalog is needed to show the spectral reflectance properties of the phenological stages of the plants in order to realize the product identification, the state of development of the product and the yield estimates of the product with high accuracy rates over the reflection values. However, for some crops with strategic designation in the research area and in our country, there is no catalog of reflection characteristics according to the phenological stages of the plants in accordance with the purpose mentioned. In this research, phenological stages for the monitoring of cultivated areas and development conditions of wheat, barley, potato, chickpea, beet, zucchini, corn, oat, rye, clover, pasture plants which are widely cultivated in Haymana county of Ankara province and Bünyan district of Kayseri province to determine the reflections they have made throughout the course. In the project, Landsat 8, Sentinel 2 satellite images were used to determine the reflection characteristics depending on the varying soil cover rates of the plants, which are used in different remote sensing techniques. Reflectance values of all these bants of the satellites were created using the Agro Visio software designed for this study, and a reference catalog (data bank) belonging to the plants which had been farmed in the Central Anatolia region and had strategic designation for effective agricultural policy was created.