Mimar kimliğinin inşası ve mimarlık medyasında temsili
The identity construction of the architect and its representation on architectural medium
  1. Tez No: 543068
  2. Yazar: KIYMET BAŞARANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEKTA ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Faaliyet alanının toplumsal bir üretim olması nedeniyle, mimar, çeşitli meslek ve bilgi ağı çerçevesinde üretilen söylemlerin içiçe geçmesiyle varlık kazanmış; mimar kimliği de tarihsel süreç içerisinde farklı biçimlerde tanımlanagelmiştir. Toplumsal bir olgu olarak karşımıza çıkan mimar kimliğinin şekilleniş aşamaları ve toplumsal rollerinin açıklanması, farklılaşan temsiliyet biçimlerini ortaya koyarak mümkün olmaktadır. Çalışmada, güncel mimar kimliklerinin, tarihsel perspektif aracılığıyla ortaya çıkış evreleri, hem mimari, hem toplumsal, hem de dönemlere özgü kendi iç dinamikleri bağlamında irdelenirken; ve mimar kimliğinin medyadaki görünürlüğünün, temsil araçları ve temsil biçimlerinin de değişimi üzerinden ele alınmıştır. Bu nedenle, tarihsel bir bakış açısıyla, mimar kimliğinin varlık kazanmasından günümüze kadar, sahip olduğu anlamsal içerikleri irdelemekle birlikte, süreç içerisindeki içerik dönüşümlerini ve bağlamlarını ortaya koymak, günümüzdeki meslek alanını anlamak çalışmanın amacı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The identity of the architect has been constructed due to the context of the profession which is based on social features and discourses developed through several knowledges. In this context, the identity of the architect has been determined in various means historically, but more socially. To introduce the phases of this construction process and various social roles of the architect could be only possible by revealing the different representation techniques as well as representations of the architect on architectural medium. While the different present identities of the architect are addressed in terms of either architectural or social or specifications of the periods with their historical background, the presence of the architect in architectural medium is discussed on the transformation of the representation tools and forms. Therefore, it is aimed to address the semantic contexts and diversities of the concept of the architect from a historiographical perspective for interpreting the present identiy of the architect and architectural medium.