Çevresel sürdürülebilir yerleşke modelinin Ege Üniversitesi örneğinde irdelenmesi
Examiation of the environmental sustainable campus model in the case of Ege University
- Tez No: 543098
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Son yıllarda sayısız bilimsel araştırmaya konu olan sürdürülebilirlik kavramı; günümüzde ve gelecekteki nesillerin gereksinimlerini karşılarken, ekosistemin dengesinin bozulmamasını sağlamak anlamına gelmektedir. Üniversiteler, toplumların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmış eğitim kurumları olarak tanımlanabilir. Üniversiteler toplumun dolayısıyla ülkenin ilerlemesini sağlayan en önemli kurumların başında gelmektedir. Üniversite yerleşkeleri kent ile sürekli etkileşim halindedir. Üniversite yerleşkeleri birden çok birimi bünyesinde bulundurduğu için kentlerle benzer özellikler göstermekte ve yeni uygulamaların gerçekleştirilmesi için deneme imkanı sunmakta, yeni uygulamaların benimsenmesi, geliştirilmesi için olanak sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında sürdürülebilirlik kavramı ve sürdürülebilir yerleşke ölçütleri araştırılmış, üniversite yerleşkelerini sürdürülebilirlik ölçütleri bakımından denetleme mekanizması olan uluslararası sertifikasyon kuruluşları incelenmiş, dünyadan ve Türkiye'den sürdürülebilirlik konusunda öncü nitelikte olan yerleşkeler irdelenmiş, sürdürülebilir yerleşke ölçütleri belirlenmiştir. Araştırmada örnek alan olarak seçilen Ege Üniversitesi Yerleşkesi'nin sürdürülebilirlik niteliklerini taşıyıp taşımadığını ölçmek amacıyla üniversitede çalışan akademisyenler ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Ege Üniversitesi yerleşkesinin sürdürülebilirlik ölçütleri açısından değerlendirildiğinde elde edilen sonuçlara göre;“sürdürülebilir ulaşım sistemi”ölçütü açısından iyi durumda olduğu,“ekolojik peyzaj, sürdürülebilir atık yönetimi, eğitim ve ilerleme”ölçütleri açısından gelişime ihtiyaç duyulduğu;“enerji ve kaynak korunumu, toplum katılımı ve ortaklıklar sağlanması”ölçütlerini ise hiç taşımadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen tüm veriler ışığında Ege Üniversitesi Yerleşkesi'nin sürdürülebilir yerleşke niteliklerine ulaşması için kısa, orta ve uzun vadeli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability, which has been the subject of numerous scientific researches in recent years, means to meet the needs of present and future generations and while ensuring that the balance of ecosystem is not disturbed. Universities can be defined as educational institutions that have emerged in order to meet the needs of societies. Universities are among the most important institutions that enable the society and the country to get developed. University campuses are in constant interaction with the city. Since the university campuses have more than one unit, they offer similar features to cities and offer the opportunity to experiment for the realization of new applications, and enable the adoption and development of new applications. Within the scope of this study, the concept of sustainability and criteria for sustainable campuses were examined; the international certification systems that are the control mechanism for university campuses in terms of sustainability criteria were investigated, the campuses that can be named as the pioneers in sustainability from the world and Turkey have been analyzed and criteria for sustainable campus were determined. A survey was conducted with academicians working at the university in order to measure whether the Ege University Campus, which is chosen as a sample area, carries sustainability characteristics. According to the results obtained by examining Ege University campus in terms of sustainability criteria; it has been determined that the campus is in a good condition according to the criteria of“sustainable transport system”; while there is a need of improvement according to the“ecological landscape, sustainable waste management, education and progress”criteria and that the campus doesn't ensure the criteria of“energy and resource conservation, community participation and providing partnerships”. As a result of the study; short, medium and long term proposals have been developed for Ege University Campus to reach sustainable campus qualifications using all the data obtained through the research.