Numerical modeling the flood wave as a result of Urkmez dam
Ürkmez barajı yıkılması sonucu oluşan taşkın dalgasının sayısal modellenmesi
- Tez No: 543126
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Barajlar, insanoğlunun su ve enerji ihtiyacını karşılamak için yapılmış görkemli yapılardır. Barajlarda yönetim ve taşkın kontrolu büyük önem taşımaktadır. Taşkınlar can ve kaybına ayrıca çevresel felaketlere sebep olabilir. Taşkın kaynaklı risklerin en aza indirgenmesi için baraj yıkılma senaryolarının incelenmesi faydalı olacaktır. Bu çalışmada Urkmez Barajı'nın yıkılma senaryosu HEC-RAS programı aracılığıyla 1 boyutlu ve 2 boyutlu modeller oluşturularak incelenmiştir. Her iki model de karasız akım tercih edilmiştir. URKMEZ Barajı'na ait çarpıtılmış fiziksel modelde yapılan deneyler, simulasyonlarda kontrol amaçlı kullanılmıştır. Oluşan sonuçlar taşkın haritalarında gösterilmiştir. 1 boyutlu ve 2 boyutlu modellerin performans kıyaslamasında, data hazırlama, taşkın alanları, hız ve su yükseklikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dams are constructed to provide benefits to society, hydropower generation, including water supply management and flood control. However, floods caused by failure of a dam is quite catastrophic for lives, properties and environment. Flow models for dam break scenarios ensures crucial information about land use planning and risk managment to minimize flood losses. In this study, estimation of flood innundated areas caused by flood triggered by failure of Urkmez Dam in Izmir is carried out by using HEC-RAS one-dimensional (1D) unsteady flow routing model (full Saint Venant equations) and two dimensional model (2D) (full Saint Venant equations or Diffusion wave equations). The experimental distorted physical model provides controlling to simulations. The aim of the paper is to assess the risk of a dam failure potential by comparing performances of 1D and 2D simulations. Two models were compared considering the required data, data preparation, inundated area, flood velocity, flood depth, and flood waves.