Kentsel yerleşmelerde yapılaşmanın havadan kontrol ile değerlendirilmesi
Evaluation of construction in urban compositions with air quality control
- Tez No: 543135
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde ve dünyada kentsel alanlarda son zamanlarda nüfus artışı beraberinde çevresel kirlilik ve çarpık kentleşmeyi beraberinde getirmiştir. İnşaat sektöründe sürdürülebilir kalkınma prensiplerinin uygulanması söz konusu olduğunda ve buna pratik çözümler gerektiğinde, odak tek binalardan (mikro ölçekli) çıkıp tümüyle daha büyük ölçekli şekilde mahalleler, semtler ve şehirler (makro ölçekli) olarak değişmeye başlamaktadır. Büyük düşünmeyi gerektiren durumlarda sürdürülebilirlik sorununun sadece binalardan daha fazlasıyla yapılması gerektiğinin görüşünden sıyrılıp binaların planlı bir şekilde analiz edilip daha sonra yapıların konumlandırılması fikri öne çıkmaya başlamaktadır. Binalar, açık alanlar ve ulaşım ağları arasında sayısız karmaşık ilişkiler gün geçtikçe daha kompleks bir hale gelmektedir. UN-HABITAT III [1]'in en son ilerleme raporuna göre mevcut kentleşme modeli sürdürülemez niteliktedir. Daha kapsamlı ve insan merkezli sürdürülebilir küresel kalkınmayı sağlamak için yeni koşul ve nitelikler tanımlanması gerekmektedir. Kentsel yerleşkeler sosyal ve ekonomik büyümenin odak noktaları olduğu için kentlerin hava kirliliği, yoksulluk, çarpık kentleşme, sera gazı vb. durumlar için yapılaşma analiz ve değerlendirilmesinin daha büyük ölçekli ve daha sağlıklı yapılması gereksinimi doğmaktadır. Kentsel sektörde enerji-çevre bağlantıları, düzenleyici ve kirlilik kontrolü için ekonomik araçlar, kentsel arazi kullanımının çevresel boyutları ve kentsel çevre planlama ve yönetim süreci, her biri arka plan sağlamak için tasarlanmıştır. Gelişmekte olan dünyadaki şehirler için çevresel yönetim stratejisi için kentsel veri toplama gereksinimi göze çarpmaktadır. Çevresel yönetim seçenekleri önemli ölçüde iyileşmektedir. Son yıllarda elektromanyetik spektrum gözlemleri için sensörler daha küçük, daha ucuz, daha fazla ve daha kapsamlı ölçüm aletleri ortaya çıkmıştır. Havadan ölçüm yapmak için platformlar da aynı ölçüde genişlemiştir. Alçak irtifa insansız hava araçlarının (mikro-dronlar), dronlar ve İHA(insansız hava aracı) aracılığı ile kentlerin çevresel izlemede kullanılacak uygulamalarını ve kentsel alanların yönetimi ve potansiyel riskler bir yerden sık tekrarlanan veya sürekli ölçümler gerekmektedir. Şehirler hava, su ve toprak kirliliğine yol açmaktadır. Kentsel yayılma ormanlar, su kaynakları ve kentsel alanları çevreleyen alanlar üzerinde baskı oluşturmuştur. Türkiye'de kentsel yerleşmelerin mekânsal yaşam kalitesinin artırılmasına, ekonomik ve toplumsal yapının güçlenmesine, mekânsal planlama sisteminin yeniden yapılandırılmasına olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Kentsel gelişme; kentlerin gerek sosyo-ekonomik kalkınmadaki başat rolü, gerekse mekânsal organizasyonda ve yerleşmeler arası ilişkilerde üstlendikleri işlevleri dikkate alındığında, bölgesel gelişme bağlamında temel bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, population growth has accompanied environmental pollution and distorted urbanization both in our country and in the world. In the construction sector, when it comes to the application of sustainable development principles, and when practical solutions are needed, the focus will be on single scale buildings (micro scale) and the cities (macro-scale) are starting to change. In cases where it is necessary to think big, the idea that sustainability is to be done with more than just the buildings is taken away and the buildings are analyzed in a planned way and then the locations of the structures are starting to come forward. Numerous complex relations between open spaces and transportation networks day becomes increasingly complex. According to the latest progress report of UN-HABITAT II [1], the current urbanization model is unsustainable. New conditions and qualities need to be defined to achieve sustainable global development in a comprehensive and human-centered manner. Urban settlements are the focus of social and economic growth, , poverty, crooked urbanization, greenhouse gas and so on. it is necessary that the analysis and evaluation of the build-up for the situations should be made larger and healthier. Energy-environment connections in the urban sector, economic instruments for regulatory and pollution control, environmental aspects of urban land use and urban environment planning and management process are all designed to provide background. For cities in the developing world, the need for urban data collection for environmental management strategy is pervasive. In the years, sensors for electromagnetic spectrum observations have come to the market with smaller, cheaper, more and more comprehensive measuring instruments. The platforms for measurement have also expanded to the same extent. Low altitude unmanned aerial vehicles (micro-drones) , drones and HRA (unmanned aerial vehicles), and the management of urban areas and the potential risks are often required to be repeated or measured from time to time. The expansion of urban areas has caused many environmental problems. Cities create air, water and soil pollution. Turkey to increase the spatial quality of life in urban settlements, the strengthening of economic and social structures, is increasing the need for the restructuring of the spatial planning system. Urban development; the dominant role of cities in socio-economic development emerges as a fundamental element in the context of regional development, given the functions they undertake, both in spatial organization and in interregional relations.