Yarı sonsuz borularda iç ve dış yüzeydeki sonlu kaplamaların saçılma olayına etkisi
The effect of finite inner and outer linings on scattering from semi infinite pipes
  1. Tez No: 543142
  2. Yazar: BURHAN TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AZEROĞLU, PROF. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birinci bölümde, halka kaynak tarafından yayılan ses dalgalarının, admitans sınır koşuluyla karakterize edilen kısmi yutucu malzeme ile kaplı yarı sonsuz silindirik bir borudan kırınımı, Mod uydurma (Mode Matching) ile bağlantılı olarak Jone's metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Üç tane sabit katsayı takımını içeren üç tane sonsuz lineer cebirsel denklem sisteminin yer aldığı çözüm modifiye Wiener-Hopf denklemi çözülerek bulunmuştur. Bu sistem sayısal olarak çözülmüş, iç ve dış admitanslar, frekanslar, halka kaynağın konumu vb. gibi parametrelerin kırınım fenomeni üzerindeki etkisi grafiksel olarak gösterilmiştir. İkinci bölümde, yarı sonsuz kısmi kaplı borudan ses dalgalarının radyasyonu düşünülmüştür. Sonrasında birinci bölümdeki benzer prosedürlerin birçoğu burada uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In first chapter, we analyzed the diffraction of sound waves emanating from a ring source by a semi-infinite circular cylindrical duct with partially absorbent lining which is characterized by an admittance boundary condition, by using the Jones' method in conjunction with the Mode Matching Technique. The solution which involves three sets of infinitely many constants satisfying three infinite systems of linear algebraic equations is found by solving a Modified Wiener-Hopf Equation. This system is solved numerically and the influence of the parameters such as outer and inner admittances, frequencies, location of the ring sources, etc. on the diffraction phenomenon is shown graphically. In second chapter, the radiation of sound waves from a semi-infinite partially lined duct is considered. Then, similar procedures in chapter one were applied.