Bazı doğal maddelerin insan karbonik anhidraz I ve II izoenzimleri üzerindeki inhibitör etkilerinin incelenmesi
Investigation of the inhibitory effects of some natural substances on human carbonic anhydrase I and II isoenzymes
- Tez No: 543143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİRİYE URUÇ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karbonik anhidrazlar (CA'lar), karbondioksit ve su arasındaki reaksiyonu katalize eden metaloenzimlerdir. Bu çalışmadaki amacımız belirli doğal maddelerin insan kırmızı kan hücrelerinden saflaştırılmış CA I ve II enzimleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaçla öncelikle CA izoenzimleri insan taze kanından Sefaroz-4B-L-tirozin sülfanilamid kolon kromatografisi vasıtasıyla elde edildi. Karbonik anhidrazlar sırasıyla 98,92 ve 438,85 kat saflaştırıldı ve %69,6, %44,12 verimle elde edildi. Daha sonra IC50 değerlerini bulmak için esteraz aktivitesi kullanılarak doğal maddelerin türevlerinin insan karbonik anhidraz izoenzimi I ve II üzerine inhibisyon etkileri araştırıldı ve (%) Aktivite grafikleri çizildi. Elde edilen grafiklerden yararlanılarak, 1-5 numaralı doğal maddelerin hCA I ve hCA II için IC50 değerleri hesaplandı. hCA I-II için IC50 değerleri sırasıyla 0,0955-1,055 µM ve 0,1566-0,760 µM olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrases (CAs) are metaloenzymes that catalyze the reaction between carbon dioxide and water. In this our aim was to examine the effects ofcertain natural substances on the purified derivates of human carbonic anhydrase 1 and 2 that were collected from human red blood cells. For this purpose firstly carbonic anhydrase isoenzymes were isolated from fresh blood using Sepharose-4B-L-tyrosine sülfanilamide colon chromatography. Carbonic anhydrases were purified 98.92 and 438.85 fold and obtained with a yield of %69.6 and %44.12 respectively. Subsequently, the inhibitory effects of derivatives of natural compounds on human carbonic anhydrase isoenzymes were investigated using esterase activity to find IC50 values, and (%) activity graphics were plotted. Using the data obtained from the graphics, the IC50 values for hCA I and hCA II of natural substances 1-5 were calculated. The IC50 values for hCA I and II are in the range of 0.0955-1.055 µM and 0.1566-0.760 µM, respectively.