Yalın ve karışık ekilen bazı buğdaygil çim bitkilerinin yeşil alan performansları: Tekirdağ/Sultanköy örneği
Turf performances of some turfgrass species sown in pure and mixed: the trial Sultankoy/Tekirdag
- Tez No: 543185
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, yalın ve karışık ekilen bazı buğdaygil çim bitkilerinin yeşil alan performanslarını belirlemek amacı ile Tekirdağ/Sultanköy ekolojik şartlarında 2013- 2015 yürütülmüştür. Bu amaçla yeşil alan tesisindeki karışımlarda en çok tercih edilen; çok yıllık çim(Lolium perenne L), kamışsı yumak(Festuca arundinacea Schreb.), kırmızı yumak(Festuca rubra commutata), çayır salkım otu(Poa pratensis L.) türleri deneme materyali olarak seçilmiştir. Deneme; Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Deneme parsellerinde çıkış hızı, kaplama hızı, bitki boyu, yeşil ot verimi, yaprak rengi, kardeş sayısı, yabancı ot oranı, genel görünüm, kışa dayanıklılık ve seyrekleşme derecesi gibi gözlemler alınmıştır. Araştırma sonucunda; açık yeşil renkli, hızlı çıkışlı bir yeşil alan istendiğinde çok yıllık çim (Lolium perenne)' in yüksek oranda olduğu karışımlar tercih edilebilir. Bununla birlikte, araştırmada kamışsı yumak (Festuca arundinacea) karışımları, yabancı ot kontrolü, soğuğa dayanıklılık ve çim örtüsü skor kriterleri bakımından en iyi performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determined turf performances of some turfgrass species sown in pure and mixed in Tekirdağ/Sultankoy ecological conditions between 2013-2015 years. In the study, perennial ryegrass(Lolium perenne L.), tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) red fescue (Festuca rubra commutata), blue grass (Poa pratensis L.) were used as plant materials. The trial was designed as random blocks trial design with 3 replications. In the experiment, speed of germination, ground cover speed, turf height, fresh biomass, turf colour, tillering, weed competition, general appearance, cold resistance and rate of thinning were determined. Results of experiment indicated that light green color, fast germination, where preferred perennial ryegrass (Lolium perenne) can take place in a high proportion of mixtures should be preferred. Besides in the research, tall fescue (Festuca arundinacea) rich mixtures showed the best performance in terms of high weed control, cold resistance and turf cover scor criteria.