Klasik yöntemlerle kâğıt terbiye usûlleri ve uygulamalar
Paper finishing and applications with classical methods
  1. Tez No: 543247
  2. Yazar: NURCAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Sanatın birçok alanında ileri düzeyde olan Osmanlı Devleti, kitap sanat larında da asırlara meydan okuyan eserleriyle günümüz sanatlarına öncülük etmektedir. Çok sayıda el yazması eser farklı müze ve kütüphanelerde sergilenmektedir. Osmanlı Devleti'nde kitap sanatlarının en önemli malzemelerinden olan kâğıt, yüzeyinin pürüzlü olması, mürekkebin istenilen miktarda kâğıda nüfuz etmemesi gibi nedenlerden ötürü ham hali ile kullanılmamıştır. Kâğıt kullanılabilir hale dönüştürülünceye kadar bir dizi işlemden geçirilmiştir. Kâğıt öncelikle bitkisel veya hayvansal kökenli boyar maddelerle çeşitli teknikler uygulanarak boyanmıştır. Daha sonra kâğıda,“âhâr”adı verilen kâğıdı koruyucu ve kalemin kâğıt yüzeyinde ilerleyişine yardımcı olan özel terkipler uygulanmıştır. Âhâr sıvısı, yazım yanlışlarında kâğıt yüzeyindeki düzeltmelerin veya düzeltme amaçlı yapılan silme ve kazıma işlemlerinin kâğıda zarar vermeden gerçekleştirilebilmesi açısından önemlidir. Kâğıda daha sonra terbiyenin son safhası olan“mühreleme”işlemi uygulanmıştır. Bu işlem ile âhârlı kâğıtların âhâr tabakasının kâğıda tespiti sağlanmış olup, kâğıt yüzeyine pürüzsüz bir görünüm kazandırılmıştır. Kâğıt bu safhadan sonra kullanıma hazır hale dönüştürülmüştür. Terbiyeden geçirilmiş kâğıtlar istif edilerek ağırlık altında bir süre dinlendirilip, daha sonra kâğıt muhafaza usulleri dikkate alınarak, saklanma koşullarına uygun, rutubetten uzak ve nemsiz ortamlarda uzun yıllar muhafaza edilmiştir. Bu çalışmada, Osmanlı döneminde uygulanan kâğıt terbiye usullerine ait bilgilere, çeşitli kütüphanelerden gerekli literatür taramaları gerçekleştirilerek ulaşılmıştır. Edinilen bu bilgiler doğrultusunda geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak kâğıt terbiyeleme usulleri ile ilgili çok sayıda uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamaların görselleri de eklenerek sonuçlar ayrıntılarıyla kaydedilmiştir. Bu çalışmada Osmanlı döneminde kullanılan kâğıtlara benzer kalite ve sağlamlıkta, sanatsal değeri yüksek düzeyde olan kâğıtlar oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which was at an advanced level in many fields of art, is pioneering contemporary arts with its works of Book Art which are challenging centuries. Many centuries-old manuscripts are exhibited in different museums and libraries. Paper, which was one of the most important materials of the Book Arts in the Ottoman Empire, was not used with its raw form due to the roughness of the surface and the inability of the ink to penetrate in the desired amount to the paper. A number of processes had been utilized until the paper was converted to a usable form. Then, a liquid called“âhâr”was applied to protect the paper and to help the pen to progress on the paper surface. Âhâr liquid is important because it provides hiding the erosion and scraping off the paper surface caused by erasing the spelling errors. The final stage of formation is“mühreleme”which is sanding the paper with a glass or agate attached to a wooden grab handle. With this process, âhâr sticks unto the paper and smooth surface was provided. After this phase, the paper was readied for use. The papers were stacked and rested underweight for a period of time, then they were kept in moisture-free conditions in accordance with the storage conditions, taking into consideration the paper preservation procedures. In this study, the knowledge of paper finishing processes in the Ottoman period was obtained by conducting necessary literature reviews and transcripts from various libraries. With the light of this information, a large number of applications related to paper finishing methods were carried out according to traditional methods. The results and pictures of the applications were recorded. In this study, it is aimed to produce papers with high quality and durability similar to the ones used in the Ottoman period.