Atık kağıt geri kazanım sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 47646
  2. Yazar: İBRAHİM BULDUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. KEMAL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Gerek selüloz tesisi yatırım ve işletim maliyetlerinin yüksek olması gerekse çevre bilincinin güçlenmesi kağıt sanayini atık kağıtların hammadde olarak tekrar kullanılmasına yöneltmiştir.özellikle selüloz üretiminin rantabl olmadığı ülkeler için bu geri kazanım daha da önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı atık gazete kağıdından değişik yöntemlerle mürekkebini uzaklaştırıp beyaz kağıt elde etmektir.Deneyler iki basamakta gerçekleştirilmiştir.Birinci basamakta parlaklık esas alınarak hamurlaştırıcıdaki en uygun kimyasal madde konsantrasyonları ve deney şartları belirlenmiştir.Bu ön deneme sonuçlarına göre hamurlaştırıcıda sıcaklık 60-80°C arasında olmalıdır.Kimyasal madde konsantrasyonları ise; %4 Kağıt, %1 NaOH,%2 Na2Si03, %1 H2O2,%0.5 Yağ asiti şeklinde olmalıdır. Daha sonra ön denemelerle belirlenen şartlar ve kimyasal madde konsantrasyonları kullanılarak liflerine indirgenmiş kağıdın mürekkebi 3 farklı yöntem kullanılarak giderilmeye çalışılmıştır. Bu yöntemler, -Yıkama yöntemi - Yıkamalı-Flotasyon yöntemi -Yıkamalı-İki kademeli Flotasyon yöntemi'dir. Mürekkep giderme deneylerinde yıkama yöntemiyle parlaklığı 62.0 olan zayıf bir sonuç elde edilmiştir. Yıkama işlemine ilaveten yapılan bir alkali flotasyon ile 70.6 parlaklık değerine ulaşılmıştır.Atık kağıtların klasik alkali Rotasyonuna ilaveten yapılan zayıf asit flotasyonu beyazlık derecesini daha da iyileştirmiş ve 73. 10 parlaklık değeri elde edilmiştir. Baskı yapılmamış bir gazete kağıdının parlaklık değerine oldukça yakın sonuçlar elde edilmesi, gazete kağıdının bir döngü halinde tekrar gazete kağıdına dönüşebileceğini göstermektedir. vn,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Whether investment of cellulose establishment and cost of operation is become high or to be strenghting of environment consius in paper industry which have inclined to use waste paper in the paper industry. Especialy, production of cellulose no be equal to consumption of cellulose in same country, important of recyled paper had increased in these country. The aim of this study is the obtaining of white paper whith deinking on the waste paper by using different methods from waste newspaper. The experiment had been made in two steps. First, the preliminary tests had been carried to find the most proper deinking agents and tests conditions in term of relative brightnes of the pulp.Accrding to the first experiments result: 4 percent waste paper, 1 percent sodium hydroxide, 2 percent water glass, 1 percent hydrogen peroxide and 0.5 percent fary acide. After than, the waste newspaper had been decreased to if s fiber by using preliminary tests and the most proper deinking agents. The inks of newspaper are Temoved by using three different methods. Which are them ;. Washing method. Washing-flotation method. Washing-two steps flotation method The values of brightness are 60.0,70.6,73.10 which hade been obtained by using above methods respectively. This all results are showed that waste newspaper can be recyled to use again in the paper industry. vm