Glocalization-the adaptation of global strategies of international companies to arabic market
Küreselleşme-uluslararası şirketlerin küresel pazarlama stratejilerinin Arap pazarına uyumu
  1. Tez No: 543246
  2. Yazar: MAJDOLDEEN ZAITOUN
  3. Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşmenin Arap pazarında olumlu ve olumsuz etkilerini tartışmanın yanı sıra küreselleşme markalarının glocalizasyonu nasıl Arap pazarında etkili bir strateji olarak kullandığını, bunun en iyi kavramsal anlayışa odaklanarak Arap kültüründeki tüketim kalıplarını nasıl etkilediğini, küreselleşme araçlarının, stratejilerinin ve ulusal kültürün ana fenomenlerinin bu stratejilerin Arap pazarındaki etkileri analiz etmeyi amaçlamaktır. Ek olarak, bu çalışma, Japonya'da popüler bir iş stratejisi olarak ortaya çıkmış olan“glocalization”kavramının gelişimini ve tarihini de tanımlayacak ve ele alacaktır. Ayrıca, bu çalışma küreselleşme ve küreselleşmenin geniş terimlerini, kavramlarını ve teorilerini iş perspektiflerinden ortaya çıkarmaya çalışacaktır; ve küreselleşme ve küreselleşme temasının epistemolojik analizine ışık tutacaktır. Ayrıca, bu çalışmadaki gerekli olan tanımlanmış terimlerin önemi hakkında net bir tartışma sağlayacaktır. Kavramların kullanımı muğlak ve kafa karıştırıcı olduğunda anlaşılması zor ve zahmetli olduğu için, çeşitli bağlamlarda, akademisyenler ve uygulayıcılar tarafından kullanılan kavramlar ve yaklaşımlar kullanıldı. Bu makalenin üçüncü kısmı, Arap pazarını iyi bir şekilde anlatan ana etkenlerin ve unsurların detaylı bir incelemesinin yanı sıra, Arap pazarını iyi bir şekilde açıklayacakve analiz edecektir. Bu nedenle, onu ekonomik, politik, ekonomik ve sosyal açıdan açıdan analiz etmek çok önemlidir. Ampirik çalışmalar, küreselleşmenin Arap ülkeleri üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğu sonucuna varmış, aynı zamanda Arap ülkeleri de dünya ekonomisine daha fazla entegre olduğunu göstermiştir. Dahası, küreselleşme ekonomik büyümeye katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, aynı zamanda, insan sermayesinin kaybını yaratarak ve ciddi ekonomik ve politik zorluklar oluşturarak gelecekte olumsuz etki yaratabilecek yüksek sosyal maliyetler getirmiştir. Bu makalenin son bölümünde, arap bölgesinden seçilen bazı ülkelerdeki seçilmiş küresel şirketlerin temel ve ana farklılıklarını ve ortak noktalarını vurgulamak için gıda sektöründe iyi bilinen bir markanın karşılaştırılması analiz edilmiştir. Bu incelemenin bir sonucu olarak, bu başarılı markaların etkin glocal pazarlama stratejilerini sağlamak ve açıklamak için sonuçlar sıralanmıştır ve bu stratejilerin Arap pazarında nasıl gelişip büyüyebildikleri anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; küreselleşme, yerelleşme, küyerelleşme, yemek sektörü, ürün portföyü, Arap Pazarı , küyerel pazarlama stratejisi.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to discuss the positive and negative impact of globalization on the Arabic market as well as analyzing how globalization brands use glocalization as an effective strategy in the Arabic market. and how this impacts consumption patterns in Arabic culture through focusing on the best conceptual understanding of the glocalization tools, strategies, and the national culture as main phenomena, and the implications of these strategies in the Arabis market. In additıon, this study will also define the development and the history of the concept of“glocalization”. Also, this study will attempt to expose the broad terms, concepts, and theories of both globalization and glocalization from business perspectives; and will shed the light on the depth analysis of the Globalization and Glocalization theme. Furthermore, this study will provide clear analysis and argument on the significance of well-defined terms, concepts, and approaches used by scholars and by practitioners in various context, as it is difficult to and troublesome when the use of the concept is vague and confusing. The third part of this paper will analyze and give a well understanding of the Arabic market along with a detailed examination of the main factors and elements that have a significant impact on the Arabic market, thus it is very essential to analyze it from an economic, political and social perspective. The empirical studies conclude that globalization has contributed to both positive and negative impacts on the Arabic countries at the same time Arabic counties have become more integrated into the world economy. Moreover, globalization has contributed to economic growth. However, it has also imposed high social costs, which can have a negative effect in the future by creating a loss of human capital and pose serious economic and political challenges. In the last part of this paper, a worth comparison of a well-known brand in the food sector has been analyzed to highlight the core and main differences and common points of the chosen global companies in some selected countries in Arabic region. As a conclusion of this examination, the results have been listed to provide and clarify the effective glocal marketing strategies of these successful brands and how these strategies were able to thrive and grow in the Arabic market. Key Words; Globalization, Glocalization, Arabic market, Food sector, Glocal marketing strategies.