Animelerde Japon gelenekselliği ve kadın temsili: Naruto örneği
Japanese traditionality and women's representation in animes: Naruto example
  1. Tez No: 543283
  2. Yazar: EYLÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLGE KODAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bir kültür, çevre kültürlerle girdiği etkileşimlerin sonucunda bir takım değişikliklere uğrayarak özünü kaybetmeye meyillidir. Japon halkı, diğer kültürlerden aldığı öğeleri bir derece Japonlaştırmadan kullanmamış, böylece geleneksel kültürünü günümüze kadar yaşatmaya devam etmiştir. Kültürde yaşanan bu değişimleri en açık biçimde yansıtan ise Japon kadınıdır. Japonya, globalleşmenin yaşandığı bu çağda bile geleneksel değerlerini hala koruyabilmesi özelliği ile dikkat çekicidir. Bu geleneksel kültürü Dünya geneline tanıtmanın en iyi yollarından biri de popüler kültürün araçlarından biri olan Japon animasyonu“anime”dir. Bu çalışmada öncelikle Japon geleneksel kültürü, kadının bu kültürdeki konumunun kavranması açısından kültürel ve tarihsel çerçevede incelenmiştir. Araştırma kapsamında popüler anime dizisi Naruto ve Naruto Shippūden üzerinden Japon geleneksel kültüründe kadının konumu betimsel yöntemle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A culture tends to lose its essence by undergoing a number of changes as a result of its interactions with environmental cultures. Japanese people did not use the elements they received from other cultures without a degree of Japanization. Thus, they brought their traditional culture to the present day. It is the Japanese woman who clearly reflects these changes in culture. Japan is remarkable for its ability to preserve its traditional values even in this age of globalization. One of the best ways to introduce this traditional culture to the whole world is the Japanese animation“anime”, one of the tools of popular culture. In this study, firstly Japanese traditional culture is examined in terms of cultural and historical perspective in order to understand the position of women in this culture. Within the scope of this research, the position of the women in Japanese traditional culture was analyzed by descriptive method.